Podatek od prezentów - czy święta mogą zaskoczyć nas niemiłym obowiązkiem fiskalnym?

Podatek od prezentów może się wydawać zagadnieniem nierealnym. Tymczasem w prawie podatkowym nic nie jest oczywiste, a prezenty nie zawsze są tylko podarunkami. Kiedy istnieje konieczność odprowadzenia podatku od otrzymanych prezentów?

Ile wynosi podatek od prezentu, który musimy zapłacić?

Podatek od prezentu? O tak, to nie jest żart. O ile wydaje nam się to nierealne, o tyle fiskus może zainteresować się otrzymanymi przez nas prezentami, zwłaszcza jeśli są cenne. Ile wynosi podatek od prezentu to zagadnienie, któremu nie poświęca się wiele uwagi. Niestety częściowo magia świąt znika, gdy zrozumiemy, że dla prawa, prezenty, które otrzymujemy pod choinką, to nic innego, jak darowizna. Tymczasem niestety od darowizny, w niektórych przypadkach, zobowiązani jesteśmy do zapłaty daniny. Ile wynosi podatek od prezentu zależy od tego, do której grupy podatkowej zakwalifikowany zostanie obdarowany.

Podatek zależy również od wartości podarunku, jeśli zobowiązany nie korzysta z żadnych zniżek – w pozostałym zakresie, od całej kwoty stanowiącej nadwyżkę nad wartością zwolnioną od podatku. W przypadku zaś prezentów, które otrzymujemy od pracodawcy z okazji świąt czy rocznic, kryterium zapłaty stanowi to, z jakich środków pracodawca dokonał zakupu podarunków dla pracownika. Jeśli źródłem finansowania są środki obrotowe firmy, to powstaje obowiązek zapłaty. Pracodawca dokonuje potrącenia zaliczki na należność fiskalną z wypłaty pracownika tak, aby ten nie musiał tego robić osobiście.

Zobacz wideo Ścigaj i Zawisza: Podnosić płacę minimalną czy kwotę wolną od podatku?

Do jakiej kwoty prezent bez podatku? To pytanie może spędzać sen z powiek.

Do jakiej kwoty prezent bez podatku, wyjaśnia art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz §1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10.10.2022 r., wszystko zależy od tego, do jakiej grupy podatkowej należy obdarowana osoba:

1. I grupa podatkowa wiąże się z kwotą 9.637 zł (od dnia 13.10.2022 r. z kwotą 10.434 zł), a należą do niej:

  • małżonkowie
  • dzieci, wnuki itd.
  • pasierb, zięć, synowa
  • rodzeństwo
  • rodzeństwo
  • macocha, ojczym, teściowie.

W tej grupie podatkowej możliwe jest całkowite zwolnienie od zapłaty, jeśli zostanie złożone do Urzędu Skarbowego odpowiednie zeznanie podatkowe w terminie 6 miesięcy od obdarowania.

2. II grupa podatkowa wiąże się z kwotą 7.276 zł (od dnia 13.10.2022 r. z kwotą 7878 zł), a należą do niej:

  • dzieci (zstępni) rodzeństwa (np. siostrzenica, bratanek)
  • rodzeństwo rodziców, zstępnych i ich małżonków, małżonków rodzeństwa i pasierbów, małżonków rodzeństwa małżonków.

3. III grupa podatkowa wiąże się z kwotą 4902 zł (od dnia 13.10.2022 r. z kwotą 5.308 zł), a należą do niej wszyscy, którzy nie zostali wymienieni w powyższych grupach.

Należy mieć też na uwadze, że wartość darowizn sumuje się na przestrzeni 5 lat. Wówczas również, po przekroczeniu wartości kwot zwolnionych od podatku, od nadwyżki należy uiścić opłatę. Oczywiście za wyjątkiem związanym z I grupą podatkową. Tak więc odpowiedź na pytanie, do jakiej kwoty może być prezent bez podatku, zależy od ww. czynników.

Zobacz też: Fiskus bez litości dla firm, które pomagają Ukrainie. "To bezduszne"

Więcej o: