Uznaje się, że historia kalendarzy adwentowych sięga 1851 roku. Według tradycji chrześcijańskiej, oczekiwanie na przyjście na świat Jezusa trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku. Adwent rozpoczyna się wraz z końcem listopada i trwa właśnie do świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zaczyna się w 2022 roku i jak samodzielnie zrobić kalendarz adwentowy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl
Kalendarz adwentowy ma służyć oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia. To bardzo ważny okres przygotowywania się do świąt. Dla katolików ma to wymiar duchowy, dla niewierzących, którzy obchodzą to święto z racji tradycji, jest to po prostu radosny czas oczekiwań na spotkanie z rodziną i czas prezentów. Dawniej, bo ponoć już w 1851 kalendarz adwentowy wcale nie był dla dzieci. Dziś jednym z najpopularniejszych rodzajów jest wszak ten z czekoladkami. Dawniej decydowano się na wkładanie do szopki każdego dnia po jednym źdźble słomy. Popularne było także palenie świec na każdy dzień oczekiwań. Były to świece zapalane z modlitwą w danej intencji. Na drzwiach domów rysowano kredą kreski, które po prostu skreślano. Bywa, że wywieszano też obrazek Jezusa.
Kalendarz adwentowy może mieć kilka form. Pierwsza to oczywiście ta tradycyjna ze słodyczami. Rozwieś na ścianie poziomo sznurek lub ozdobną wstążeczkę. Dla ładniejszego efektu możesz to zrobić np. nad kominkiem. Na sznurku zawieś woreczki (24 szt.). Mogą być czerwone, zielone, lub brązowe wykonane z ekologicznego materiału. W każdym z nich umieść drobne słodycze albo drobiazgi związane ze świętami. Może to był płyta z kolędami, figurka aniołka, czy maskotka z reniferem. Ciekawym pomysłem będzie też zakup puzzli ze świątecznym motywem. Podziel ich ilość równo na 24 i w każdym woreczku umieść zestaw, który finalnie złoży się na świąteczną układankę.
Niedziela, 27 listopada - właśnie wtedy rozpoczyna się adwent w 2022 roku. Oprócz kalendarza adwentowego towarzyszą temu też inne tradycje. W Kościele co wieczór odbywają się tzw. roraty, czyli modlitwy ku czci brzemiennej Maryi Panny. Uczestnicy nabożeństw noszą ze sobą lampiony.