Jak zrobić kalendarz adwentowy i jaka jest jego historia? Ten pierwszy zastępowały... źdźbła słomy

Jak zrobić kalendarz adwentowy? Jest wiele sposobów, które wcale nie łączą się z umieszczaniem tam słodyczy. Z początku nie było czegoś takiego jak kalendarz adwentowy dla dzieci. Zamiast "okienek" używano źdźbła słomy! Poznaj historię kalendarzy adwentowych. Przypominamy też, kiedy zaczyna się adwent 2022.

Uznaje się, że historia kalendarzy adwentowych sięga 1851 roku. Według tradycji chrześcijańskiej, oczekiwanie na przyjście na świat Jezusa trwa od 23 do 28 dni w ciągu roku. Adwent rozpoczyna się wraz z końcem listopada i trwa właśnie do świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zaczyna się w 2022 roku i jak samodzielnie zrobić kalendarz adwentowy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Kultura Nowy hit na Boże Narodzenie? "Upalne święta" z gwiazdą "Seksu w wielkim mieście" - zwiastun

Kalendarz adwentowy dla dzieci? Kiedyś ta tradycja nie była dla najmłodszych

Kalendarz adwentowy ma służyć oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia. To bardzo ważny okres przygotowywania się do świąt. Dla katolików ma to wymiar duchowy, dla niewierzących, którzy obchodzą to święto z racji tradycji, jest to po prostu radosny czas oczekiwań na spotkanie z rodziną i czas prezentów. Dawniej, bo ponoć już w 1851 kalendarz adwentowy wcale nie był dla dzieci. Dziś jednym z najpopularniejszych rodzajów jest wszak ten z czekoladkami. Dawniej decydowano się na wkładanie do szopki każdego dnia po jednym źdźble słomy. Popularne było także palenie świec na każdy dzień oczekiwań. Były to świece zapalane z modlitwą w danej intencji. Na drzwiach domów rysowano kredą kreski, które po prostu skreślano. Bywa, że wywieszano też obrazek Jezusa.

Jak zrobić kalendarz adwentowy? Poznaj najciekawsze pomysły na święta

Kalendarz adwentowy może mieć kilka form. Pierwsza to oczywiście ta tradycyjna ze słodyczami. Rozwieś na ścianie poziomo sznurek lub ozdobną wstążeczkę. Dla ładniejszego efektu możesz to zrobić np. nad kominkiem. Na sznurku zawieś woreczki (24 szt.). Mogą być czerwone, zielone, lub brązowe wykonane z ekologicznego materiału. W każdym z nich umieść drobne słodycze albo drobiazgi związane ze świętami. Może to był płyta z kolędami, figurka aniołka, czy maskotka z reniferem. Ciekawym pomysłem będzie też zakup puzzli ze świątecznym motywem. Podziel ich ilość równo na 24 i w każdym woreczku umieść zestaw, który finalnie złoży się na świąteczną układankę.

Kiedy zaczyna się adwent 2022 i od kiedy jest kalendarz adwentowy w tym roku?

Niedziela, 27 listopada - właśnie wtedy rozpoczyna się adwent w 2022 roku. Oprócz kalendarza adwentowego towarzyszą temu też inne tradycje. W Kościele co wieczór odbywają się tzw. roraty, czyli modlitwy ku czci brzemiennej Maryi Panny. Uczestnicy nabożeństw noszą ze sobą lampiony.

Więcej o: