Zamki w samochodzie mogą zamarznąć z powodu marznącego deszczu lub lodu. Woda pod wpływem niskiej temperatury zmienia swój stan skupienia i zamienia się w lód.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Możesz zapobiec zamarzaniu zamka w samochodzie już na etapie parkowania. Jeśli masz garaż, zaparkuj tam samochód, jeśli nie, upewnij się, że parkujesz w miejscu o jak największym nasłonecznieniu.
Zamek w naszym aucie zamarznie z pewnością, gdy nie wytarliśmy i nie zabezpieczyliśmy samochodu po wizycie na myjni zimą.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto sprawdzić, czy wszystkie drzwi są zablokowane.
Jak odmrozić zamarznięty zamek w aucie i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim zalecana jest ogromna ostrożność. W żadnym wypadku nie polewamy zamarzniętego zamka i drzwi ciepłą wodą. Jeśli woda będzie za ciepła, może uszkodzić lakier oraz plastikowe i gumowe elementy. Ostrożnie i z wyczuciem podchodzimy także do podgrzewania kluczyka samochodowego. Bardzo prawdopodobne, że dojdzie do trwałego uszkodzenia mechanizmu czy nawet lakieru. Jeśli jest taka możliwość, możesz użyć suszarki do włosów, ale zajmie to więcej czasu. Na zamarznięty zamek dobrze działa alkohol. Jednak i tym sposobem można uszkodzić zamek. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków. Jest to specjalny produkt, którego skład odblokuje mechanizm, nie uszkadzając elementów z gumy, metalu i plastiku.