Początek zimy 2022/23. Data zimy meteorologicznej, kalendarzowej i astronomicznej jest zupełnie inna

Data astronomicznej zimy 2022/23 różni się od kalendarzowej i meteorologicznej. Kiedy zaczyna się astronomiczna zima i do kiedy potrwa? Rozwiewamy wątpliwości związane z nadejściem tegorocznej zimy! Okazuje się, że to już niedługo.

Astronomiczna zima to czas, kiedy Ziemia znajduje się najdalej od Słońca. Może to być czas intensywnego zimna i ciemności, ale ta pora roku bywa także łagodna i deszczowa. Zimą dni stają się coraz krótsze, z kolei noce coraz dłuższe. Warto jednak pamiętać, że data astronomicznej zimy może różnić się od tej kalendarzowej. Kiedy jest pierwszy dzień zimy 2022/23? Sprawdziliśmy!

Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Astronomiczna zima 2022/2023. Czym różni się od kalendarzowej?

Ziemia znajdzie się w najdalszym punkcie od Słońca 21 grudnia 2022 roku. Spowoduje to, rozpoczęcie astronomicznej zima, która potrwa do poniedziałku, 20 marca 2023 roku. W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej zimy nie wypada w tym samym terminie co najkrótszy dzień roku.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Kalendarzowa zima zawita do nas dokładnie 22 grudnia 2022, Z kolei w 2022 roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia.

Początek zimy 2022/23. Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku i ile potrwa?

W tym roku przesilenie zimowe zbiegnie się z początkiem astronomicznej zimy. Oznacza to, że najkrótszy dzień 2022 r. przypadnie 21 grudnia. Będzie on trwał mniej więcej 7 godzin i 40 minut. Wschód słońca będzie miał miejsce około godziny 7 rano, a zachód już po godzinie 15.

Kiedy zaczyna się meteorologiczna zima? Czym się różni od astronomicznej

Astronomiczna zima i zima to dwie różne pory roku. Zimą nazywamy potocznie czas w roku, gdy robi się chłodniej i pada śnieg. Mimo warunków pogodowych za oknem obecnie panuje astronomiczną i kalendarzowa jesień.

Więcej o: