W Polsce opony z letnich na zimowe powinniśmy wymienić, kiedy temperatura w ciągu dnia zacznie spadać poniżej siedmiu stopni. Ogumienie najlepiej wymienić na przełomie października i listopada.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
W wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek wymiany ogumienia na zimowe. Przepisy te obowiązują m.in. w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Francji czy we Włoszech. Dlatego, jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy w kraju, przez który będziesz przejeżdżać, nie ma obowiązku wymiany opon, w przeciwnym razie możesz słono za to zapłacić, jeśli będziesz poruszać się na letnich oponach.
W Polsce nadal nie wprowadzono prawa, które nakazywałoby kierowcom wymianę opon. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie mogą ukarać ich za nieodpowiednie ogumienie. Zgodnie z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń funkcjonariusze mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do nawet trzech tysięcy złotych. W jakich przypadkach mundurowi mogą wypisać mandat? Kiedy w jednej z opon znajduje się guz, druty wystają z bieżnika lub zużycie bieżnika jest poniżej 1,6 mm jego wysokości, a także, kiedy doszło do uszkodzenia ściany bocznej lub bieżnika.
Najważniejszym elementem jest głębokość bieżnika, zgodnie z przepisami powinna wynosić co najmniej 1,6 mm, jednak aby zimowe opony skutecznie spełniały swoją funkcję, głębokość ta powinna wynosić przynajmniej 4 mm. Po ilu latach powinniśmy zdecydować się na wymianę opon? "Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń" - czytamy w komunikacie lubelskiej policji.