Czy można dostać mandat za brak opon zimowych 2022? O tym pamiętaj, zanim wyjedziesz na drogę

Czy w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje kierowcom wymianę opon na zimowe? Wielu kierowców zastanawia się, czy mogą otrzymać mandat za jazdę na letnich oponach zimą. Co mówią o tym przepisy? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, za co możesz zostać ukarany przez policję i o czym musisz pamiętać, zanim wyjedziesz na drogę.

W Polsce opony z letnich na zimowe powinniśmy wymienić, kiedy temperatura w ciągu dnia zacznie spadać poniżej siedmiu stopni. Ogumienie najlepiej wymienić na przełomie października i listopada.  

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Czy za brak zmienionych opon na zimowe można otrzymać mandat? Ile wynosi? 

W wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek wymiany ogumienia na zimowe. Przepisy te obowiązują m.in. w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Francji czy we Włoszech. Dlatego, jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy w kraju, przez który będziesz przejeżdżać, nie ma obowiązku wymiany opon, w przeciwnym razie możesz słono za to zapłacić, jeśli będziesz poruszać się na letnich oponach.

W Polsce nadal nie wprowadzono prawa, które nakazywałoby kierowcom wymianę opon. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie mogą ukarać ich za nieodpowiednie ogumienie. Zgodnie z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń funkcjonariusze mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do nawet trzech tysięcy złotych. W jakich przypadkach mundurowi mogą wypisać mandat?  Kiedy w jednej z opon znajduje się guz, druty wystają z bieżnika lub zużycie bieżnika jest poniżej 1,6 mm jego wysokości, a także, kiedy doszło do uszkodzenia ściany bocznej lub bieżnika.

Jak sprawdzić, czy opony nadal nadają się do użytku? Kiedy czas kupić nowy komplet? 

Najważniejszym elementem jest głębokość bieżnika, zgodnie z przepisami powinna wynosić co najmniej 1,6 mm, jednak aby zimowe opony skutecznie spełniały swoją funkcję, głębokość ta powinna wynosić przynajmniej 4 mm. Po ilu latach powinniśmy zdecydować się na wymianę opon? "Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń" - czytamy w komunikacie lubelskiej policji

Więcej o: