Czy można dostać mandat za brak opon zimowych 2022? O tym pamiętaj, zanim wyjedziesz na drogę

Czy w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje kierowcom wymianę opon na zimowe? Wielu kierowców zastanawia się, czy mogą otrzymać mandat za jazdę na letnich oponach zimą. Co mówią o tym przepisy? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, za co możesz zostać ukarany przez policję i o czym musisz pamiętać, zanim wyjedziesz na drogę.

W Polsce opony z letnich na zimowe powinniśmy wymienić, kiedy temperatura w ciągu dnia zacznie spadać poniżej siedmiu stopni. Ogumienie najlepiej wymienić na przełomie października i listopada.  

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Czy za brak zmienionych opon na zimowe można otrzymać mandat? Ile wynosi? 

W wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek wymiany ogumienia na zimowe. Przepisy te obowiązują m.in. w Austrii, Niemczech, Chorwacji, Francji czy we Włoszech. Dlatego, jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy w kraju, przez który będziesz przejeżdżać, nie ma obowiązku wymiany opon, w przeciwnym razie możesz słono za to zapłacić, jeśli będziesz poruszać się na letnich oponach.

W Polsce nadal nie wprowadzono prawa, które nakazywałoby kierowcom wymianę opon. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie mogą ukarać ich za nieodpowiednie ogumienie. Zgodnie z art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń funkcjonariusze mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do nawet trzech tysięcy złotych. W jakich przypadkach mundurowi mogą wypisać mandat?  Kiedy w jednej z opon znajduje się guz, druty wystają z bieżnika lub zużycie bieżnika jest poniżej 1,6 mm jego wysokości, a także, kiedy doszło do uszkodzenia ściany bocznej lub bieżnika.

Gdzie na wakacje zimą?Planujesz wakacje zimą? Sprawdź, jakie kraje najlepiej odwiedzić

Jak sprawdzić, czy opony nadal nadają się do użytku? Kiedy czas kupić nowy komplet? 

Najważniejszym elementem jest głębokość bieżnika, zgodnie z przepisami powinna wynosić co najmniej 1,6 mm, jednak aby zimowe opony skutecznie spełniały swoją funkcję, głębokość ta powinna wynosić przynajmniej 4 mm. Po ilu latach powinniśmy zdecydować się na wymianę opon? "Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń" - czytamy w komunikacie lubelskiej policji

Poranny obowiązek - przywracanie do porządku samochodowych szybOdmrażanie szyby w aucie jest łatwe. Wystarczy ta rzecz w samochodzie

Więcej o: