Pierwsze zimowe dni mogą nas bardzo rozczarować, jeśli spostrzeżemy, że w naszym domu lub pracy jest zimno. Co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje? Jak naprawić zapowietrzony kaloryfer?
Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zapowietrzanie kaloryferów jest zupełnie normalne i nie należy go traktować jako awarii instalacji. Dzieje się tak, ponieważ w środku urządzenia znajduje się powietrze, które zmniejsza ilość cieczy. To powoduje, że instalacja nie może się wypełnić do pożądanego poziomu.
Zapowietrzony kaloryfer może być uciążliwy i należy jak najszybciej podjąć działania, by go odpowietrzyć. Taki grzejnik działa całkowicie albo w przypadku grzejników żebrowych ciepła jest tylko jego część.
Dzieje się tak, gdy napełnianie instalacji wodą jest nieprawidłowe. W wodzie są pęcherzyki powietrza - wtedy zjawisko ma miejsce na wyższych piętrach. Masz zamknięte zawory w czasie, gdy kaloryfer napełniany jest wodą lub masz je ustawione na pozycji „0".
Aby odpowietrzyć, kaloryfer wystarczy śrubokręt lub specjalny kluczy oraz miseczka na wodę. Ustaw termostat w zamkniętej pozycji i naczynie pod zawór. Następnie go odkręć i poczekaj, aż całe powietrze wyleci. Zakręć szczelnie zawór odpowietrzający i odkręcić termostat.