Rozpuść łyżkę w szklance wody i podlej filodendron. Będzie uginał się od nowych liści

Filodendrony to roślina idealna dla wielbicieli domowych dżungli. Bogactwo odmian i łatwość uprawy sprawiają, że roślina ta cieszy się sporą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i kolekcjonerów. Sprawdź, jak dbać o filodendron i jak go pielęgnować domowymi sposobami.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian, różniących się wybarwieniem i kształtem liści, wielkością, a nawet wzrostem. Wśród najpopularniejszych gatunków znajdziemy nie tylko typowe pnącza. Filodendron uprawiany jest zarówno przez amatorów, jak i wielbicieli roślin kolekcjonerskich. Ma dość niewielkie wymagania. Dzięki tym poradom dowiesz się, jak o niego zadbać, by rósł bujnie i zdrowo.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Filodendron. Jak dbać o tę roślinę?

Filodendrony nie należą do szczególnie wymagających roślin, choć przed zakupem warto sprawdzić, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Przede wszystkim filodendron bardzo źle znosi bezpośrednie promienie słoneczne. Najdogodniejszym miejscem dla doniczki będzie stanowisko ze światłem rozproszonym, w pewnej odległości od okna. To roślina tropikalna, potrzebuje więc również sporej wilgotności powietrza. Zbyt suche może narazić ją na atak przędziorków czy żółknięcie liści. Regularnie zraszaj roślinę miękką wodą, postaw też miseczkę z keramzytem i wodą w pobliżu doniczki, w której rośnie filodendron. Jaka ziemia będzie najlepsza? Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekkie. Dobrym pomysłem jest postawienie filodendrona w otoczeniu innych roślin.

Domowe nawozy. Dzięki nim filodendron będzie uginał się od nowych liści

Filodendrony, niezależnie od odmiany, wymagają odpowiedniego nawożenia. Choć roślina ta nie przechodzi w stan spoczynku, jesienią i zimą zaprzestań jednak stosowania nawozów i odżywek. Ogranicz też podlewanie. Wiosną i latem zadbaj o to, by podłoże było stale wilgotne. Podlewaj filodendrony często, ale oszczędnie, by nie przelać korzeni. Nawozy powinny być bogate w azot i potas, a także magnez, cynk czy miedź. Możesz sięgnąć po gotowe mieszanki lub stosować domowe nawozy, co jakiś czas uzupełniając ewentualne niedobory sklepowymi odżywkami.

  • Nawóz z żelatyny. Ta mikstura wzbogaci roślinę w azot, korzystnie wpływając na rozwój i wybarwienie liści. Łyżkę żelatyny zalej szklanką gorącej wody. Wymieszaj, dodaj 3 szklanki zimnej wody. Nawozem podlewaj rośliny zielone raz na ok. 3 tygodnie.
  • Nawóz z drożdży. Korzystnie wpływa na rozwój bryły korzeniowej, wzbogaca roślinę w składniki mineralne, takie jak potas czy magnez, pomaga również w walce z chorobami grzybowymi czy szkodnikami. 10 g świeżych drożdży zalej litrem ciepłej wody. Wymieszaj i odstaw na ok. godzinę. Po tym czasie podlej filodendron. Pozostałą mieszanką możesz zrosić liście.
Więcej o: