Masz stare monety w domu? To ich szukają kolekcjonerzy! Mogą być warte nawet kilkadziesiąt tys.

Stare monety są przedmiotem zainteresowania wielu kolekcjonerów i fanów numizmatyki. O wartości monet decyduje metal, z jakiego są wykonane oraz stan, w jakim się znajdują. Na cenę mogą mieć również wpływ rzadkość, wiek i popularność monety. Od czego zależy cena monet i gdzie możemy to sprawdzić? Podpowiadamy!

Ponieważ monety są najstarszą formą pieniądza, wiele osób kolekcjonuje je ze względu na ich wartość numizmatyczną. Pierwsze monety były wykonane z metali szlachetnych i służyły jako środek płatniczy przy zakupie towarów i usług. Monety można znaleźć w różnych kształtach, rozmiarach i nominałach.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Masz stare monety w domu? Skąd jednak wiadomo, ile są warte?

Istnieje wiele czynników, które decydują o cenie starych monet. Stan, rzadkość i wiek to jedne z najważniejszych. Może się okazać, że z pozoru nowe i niezniszczone okazy są tymi, których właśnie szukają kolekcjonerzy. Co więcej, im lepiej zachowana moneta, tym droższa. Jak to działa?

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Spryskaj odzież tą miksturą

Stan jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie starych monet. Jeśli moneta zachowana jest w doskonałym stanie, będzie warta więcej niż moneta, która jest matowa lub wytarta.

Rzadkość to kolejny czynnik, który determinuje cenę starych monet. Jeśli istnieje tylko 10 monet, wszystkie będą warte więcej, niż gdyby istniało ich 100.

Gwiazda betlejemska Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zakwitła? Sprawdź, ten sposób

Wiek jest kolejnym czynnikiem determinującym cenę starych monet. Jeśli stara moneta została wykonana 50 lat temu, najczęściej jest mniej warta niż stara moneta wykonana 200 lat temu

Ile kosztują stare monety? Jak poznać cenę starych monet?

Jest pewna zaufana strona internetowa, na której możemy łatwo się przekonać jaką cenę może mieć posiadana przez nas moneta. Jeśli chcesz poznać prawdę, wejdź na stronę Narodowego Banku Polskiego i sprawdź w kategorii banknoty i monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Na stronie poznasz także stop, stempel, średnica, masa i jaki był nakład danej monety. 

Więcej o: