Wieś, w której kwiaty kwitną cały rok. To miejsce w Polsce jest atrakcją dla turystów z całego świata!

Niewielka wieś w Polsce ozdobiona wspaniałymi kwiatami przez cały rok. Choć brzmi, jak bajkowa kraina, to miejsce istnieje naprawdę. Znajduje się na południu Polski, a jej urok zdążyli już odkryć turyści z najdalszych zakątków świata.

Niewielka wieś Zalipie znajduje się około 30 km na północ od Tarnowa. Do wsi prowadzi asfaltowa droga, więc bez problemu dotrzemy do niej samochodem. Co nas czeka po minięciu tabliczki "Zalipie"?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Barwna wieś jak z bajki. Jej niesamowity klimat został doceniony przez turystów

Zalipie to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. Jej znakiem rozpoznawczym są malownicze chaty. Na zewnątrz oraz w środku budynków znajdują się piękne kwiatowe malunki. Ozdobione są nimi także psie budy, stodoły, piece, sufity oraz ściany. Zalipie to najprawdopodobniej najbardziej kolorowa wieś w Polsce, którą odwiedzają nie tylko rodacy, ale też zagraniczni turyści. Urok tej małopolskiej wsi doceniło m.in. japońskie stowarzyszenie biur podróży, które umieściło ją na liście 30 najbardziej malowniczych miejscowości w Europie - przekazał portal national-geographic.pl.

Historia Zalipia - kwiatowe malunki pojawiły się tu ponad 100 lat temu 

Tradycja malowania chat w Zalipiu wywodzi się jeszcze z XIX wieku i przetrwała do dziś. Ponad 100 lat temu kobiety ze wsi postanowiły zadbać o wnętrze ścian w izbach, które były okopcone. Początkowo pobielano je wapnem, a później na ścianach zaczęły pojawiać się kwietne obrazki.

"Wzory od zawsze były indywidualne i zależały od pomysłu oraz możliwości manualnych twórcy ludowego, a co ważne, były malowane odręcznie bez użycia szablonów. Tak jest również i dziś, każdy namalowany bukiet to wizytówka autora, niepisany autograf, nikt identycznie jak on nie maluje" - czytamy na stronie dommalarek.pl. Jedną z najbardziej wyróżniających się malarek we wsi była Felicja Curyło, której zagroda pełni obecnie funkcje muzeum. Z jej inicjatywy powstał także Dom Malarek w Zalipiu, który stara się rozsławić wyjątkową polską wieś na cały świat. 

Więcej o: