Gdzie leży Arabia Saudyjska? Tych ciekawostek o kraju, który wygrał mecz z Argentyną możesz nie znać!

Piłka nożna nigdy nie była najmocniejszą stroną Arabii Saudyjskiej, jednak po wygranej z Argentyną to właśnie na ten kraj zwróciły się oczy całego świata. Co warto wiedzieć o tym państwie? Czy znasz jego ustrój i stolicę? Oto garść ciekawostek!

Podczas Mundialu 2022 kreowana na jednego z faworytów turnieju Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską. Kraj ten do niedawna kojarzony był jedynie z ogromnymi zasobami ropy naftowej i radykalnym odłamem islamu sunnickiego - Wahabizmem, dziś mówią o nim kibice z całego świata. Gdzie leży się Arabia Saudyjska i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zobacz wideo Podejrzeliśmy, w jakich warunkach mundial oglądają sami Katarczycy

 Więcej ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie leży Arabia Saudyjska? Co jest stolicą Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska obejmuje prawie 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego. Kraj ten leży na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy i rozciąga się od Morza Czerwonego na zachodzie do Zatoki Arabskiej na wschodzie.

Stolicą Arabii Saudyjskiej jest Rijad, położony w środkowej części kraju, u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Ustrojem politycznym kraju jest unitarna islamska monarchia absolutna, a na czele państwa stoi król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.

Ciekawostki o Arabii Saudyjskiej. Nie tylko piłka nożna!

 Arabia Saudyjska jest ponad 7 razy większa od Polski. A do września 2016 roku w Arabii Saudyjskiej korzystano z kalendarza Hijira, według którego, gdy u nas był 2016 rok, u nich był 1436. W Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i posiadania narkotyków, jedzenia mięsa wieprzowego. Nie wolno jest też mieć dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam.

Tradycyjnym sportem uprawianym w Arabii saudyjskiej jest polowanie z sokołem, wyścigi koni i wielbłądów. Oczywiście również piłka nożna jest bardzo popularnym sportem. Futbolem w Arabii Saudyjskiej rządzi Federacja Piłki Nożnej Arabii Saudyjskiej założona w 1956 roku.

Więcej o: