Gdzie leży Arabia Saudyjska? Tych ciekawostek o kraju, który wygrał mecz z Argentyną możesz nie znać!

Piłka nożna nigdy nie była najmocniejszą stroną Arabii Saudyjskiej, jednak po wygranej z Argentyną to właśnie na ten kraj zwróciły się oczy całego świata. Co warto wiedzieć o tym państwie? Czy znasz jego ustrój i stolicę? Oto garść ciekawostek!

Podczas Mundialu 2022 kreowana na jednego z faworytów turnieju Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską. Kraj ten do niedawna kojarzony był jedynie z ogromnymi zasobami ropy naftowej i radykalnym odłamem islamu sunnickiego - Wahabizmem, dziś mówią o nim kibice z całego świata. Gdzie leży się Arabia Saudyjska i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zobacz wideo Podejrzeliśmy, w jakich warunkach mundial oglądają sami Katarczycy

 Więcej ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie leży Arabia Saudyjska? Co jest stolicą Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska obejmuje prawie 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego. Kraj ten leży na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy i rozciąga się od Morza Czerwonego na zachodzie do Zatoki Arabskiej na wschodzie.

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Spryskaj odzież tą miksturą

Stolicą Arabii Saudyjskiej jest Rijad, położony w środkowej części kraju, u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Ustrojem politycznym kraju jest unitarna islamska monarchia absolutna, a na czele państwa stoi król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.

Ciekawostki o Arabii Saudyjskiej. Nie tylko piłka nożna!

 Arabia Saudyjska jest ponad 7 razy większa od Polski. A do września 2016 roku w Arabii Saudyjskiej korzystano z kalendarza Hijira, według którego, gdy u nas był 2016 rok, u nich był 1436. W Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i posiadania narkotyków, jedzenia mięsa wieprzowego. Nie wolno jest też mieć dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam.

Gwiazda betlejemska Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zakwitła? Sprawdź, ten sposób

Tradycyjnym sportem uprawianym w Arabii saudyjskiej jest polowanie z sokołem, wyścigi koni i wielbłądów. Oczywiście również piłka nożna jest bardzo popularnym sportem. Futbolem w Arabii Saudyjskiej rządzi Federacja Piłki Nożnej Arabii Saudyjskiej założona w 1956 roku.

Więcej o: