Jak prawidłowo dbać o oleander? Zimowanie jest kluczowe. Bez tych czynności nie zakwitnie ponownie

Jak dbać o oleander? Zimowanie to podstawowy proces, który jest niezbędny, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć. Dowiedz się, jak przezimować oleander w bezpieczny sposób i jak przygotować roślinę do zimy. Ta wiedza jest kluczowa w pielęgnacji kwiatów.

Zimowanie kwiatów to niezwykle ważny proces w życiu każdego ogrodnika, czy ogrodniczki. Niektóre rośliny są szczególnie wrażliwe na mrozy, a czas ich rozkwitu jest wyznaczony wyłącznie na ciepłe pory roku. Jedną z takich roślin jest oleander, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak go przezimować?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Oleander: zimowanie jako podstawowy proces pielęgnacji. Co jest ważne?

Oleander to roślina wywodząca się z okolic Morza Śródziemnego. Nie znosi mrozów i kiedy tylko robi się chłodniej jesienią, potrzebuje schronienia. Lubią wilgotne podłoże, ale nie znoszą opryskiwania i polewania. Na czas deszczu warto je ukryć pod dachem, a ze względu na to, że taka pogoda jest właśnie jesienią, już wtedy trzeba przygotować je na zimowanie. To ostatni moment! 

To prawdziwe dzieła sztuki! Te jeziora zimą wyglądają jakby stworzył je wybitny artysta To dzieła sztuki! Te zamarznięte jeziora wyglądają jak lodowe obrazy

Zimowanie oleandrów. Jak i kiedy przygotować je do zimowania?

Przygotowanie oleandrów do zimy należy zacząć już na przełomie lata i jesieni. Stopniowo ogranicza się wówczas ich podlewanie. Zmniejsza się także ich nawożenie, a na jesieni całkowicie należy z tego zrezygnować. W taki sposób doprowadzamy oleander do tzw. stanu spoczynku. Należy jednak uważać, aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Wówczas można delikatnie zwilżyć podłoże.

Termometr - zdjęcie ilustracyjne Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? To przyczyna wilgoci

Zimowanie oleandrów krok po kroku. Jak sprawić, aby znów zakwitły wiosną?

Oleander powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu. Temperatura powinna wynosić ok. 5 stopni Celsjusza. Takim bezpiecznym miejscem dla roślin może być piwnica, pod warunkiem że jest w niej światło. Zimą roślinę podlewa się bardzo rzadko, jedynie po to, aby nie uschła.

Koniec zimowania oleandrów. Kiedy można je wyjąć z miejsca zimowania?

Rośliny wynosimy na zewnątrz możliwie najwcześniej, nawet już na początku kwietnia. Wówczas można je delikatnie uodpornić na mrozy, ponieważ im krócej zimuje oleander, tym dla niego lepiej.