Namocz je w tym płynie i wrzuć do prania. Ten banalny trik będziesz stosować już zawsze

W sklepach znajdziemy szeroki wybór detergentów, produktów i akcesoriów do prania. Niektóre kosztują jednak krocie i z tego powodu, choć wydają się przydatne, unikamy korzystania z nich częściej, niż to konieczne. Z pomocą przychodzą jednak domowe sposoby, które pozwolą zastąpić niektóre z nich.

Chusteczki, które wyłapują kolor, kule do prania czy zapachowe ściereczki – to tylko niektóre z produktów, które znajdziemy w sklepach. Choć są przydatne, ich cena nierzadko sprawia, że szukamy alternatyw. Dzięki nim zaoszczędzimy pieniądze i czas. Jedną z nich są domowe ściereczki zapachowe.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Po więcej porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Namocz je w tym płynie i wrzuć do prania. Ten banalny trik będziesz stosować już zawsze

Coraz większą popularnością cieszą się ściereczki zapachowe, które należy wrzucać do suszarki bębnowej lub pralki. Dzięki nim ubrania pięknie pachną. Minusem mogą być jednak cena i wciąż niewielki wybór nut zapachowych. Rozwiązanie? Możesz je z łatwością zrobić samodzielnie. Wystarczy ulubiony płyn zmiękczający, szklany lub plastikowy pojemnik i kilka ściereczek, najlepiej gąbczastych.

  • Potnij ściereczki na cztery równie kawałki.
  • Do pojemnika wlej 2-3 miarki płynu do płukania.
  • Dodaj 2-3 miarki wody.
  • Do pojemnika wrzuć pocięte ściereczki. Upewnij się, że każdy kawałek jest dokładnie zanurzony w mieszance.
  • Zamknij pojemnik i przechowuj go w pobliżu suszarki lub pralki.

Wystarczy, że do suszarki lub pralki podczas płukania wrzucisz jedną ściereczkę, a ubrania będą pięknie pachnieć. Po wszystkim możesz wykorzystać ją ponownie.

Co zamiast chusteczek wyłapujących kolor? Triki, które pozwolą zastąpić niektóre gadżety

W sklepach znajdziemy wiele różnych przydatnych akcesoriów. Jednak zanim wydasz pieniądze na takie produkty, wypróbuj domowe sposoby. Mogą bowiem okazać się równie skuteczne. Jakie? Oto kilka z nich.

  1. Usuwanie sierści zwierząt: specjalne kule usuwające kłaczki możesz zastąpić octem. Wystarczy, że do pralki wlejesz pół szklanki tego produktu – jeśli obawiasz się nieprzyjemnej woni, dodaj również kilka kropli olejku eterycznego. Ocet zadziała jak płyn antystatyczny i sprawi, że sierść, kłaczki i włosy odczepią się od włókien. Po skończonym praniu po prostu dokładnie wytrzeb ubrania.
  2. Woreczki na pranie: możesz je wykonać samodzielnie i uszyć np. ze starej firanki. Jeśli nie masz zdolności manualnych, woreczek możesz zastąpić starą poszewką na poduszkę. Pamiętaj, by nie była kolorowa, dobrze też, by była zapinana.
  3. Chusteczki wyłapujące kolor: do pralki możesz wrzucić zwykłą chusteczkę nawilżaną. Kilka łyżek soli kuchennej lub sody oczyszczonej pozwoli z kolei uratować odzież przed utratą koloru.
Więcej o: