Wysmaruj silikon tą mieszanką i przykryj papierem. Po 30 minutach odzyska śnieżnobiały kolor

Czym wyczyścić silikon i fugi z żółtego nalotu i pleśni? Te pojawiają się dość często. Powodem jest wilgoć i twarda woda, które sprzyjają gromadzeniu się zabrudzeń. Te elementy warto czyścić regularnie. Sprawdź, jak to zrobić w bezpieczny i szybki sposób.

Żółty nalot i pleśń wokół wanny, prysznica czy umywalki pojawiają się dość często. Powstawaniu zabrudzeń sprzyja panująca w łazience wilgoć i twarda woda. To sprawia, że po pewnym czasie na silikonie i fugach tworzy się warstwa trudnego do usunięcia osadu. Czarne, zielone czy brązowe plamy oznaczają, że problemem jest pleśń. W skutecznym doczyszczeniu silikonu i fug i przywróceniu im bieli pomogą jednak te domowe sposoby.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wyczyścić silikon? Posmaruj go tą pastą, a znów będzie śnieżnobiały

W doczyszczeniu silikonu i przywróceniu mu dawnej bieli pomoże ta pasta. Do jej wykonania potrzebujesz pasty do zębów, wody utlenionej i produktu zawierającego chlor.

  • Do łyżki pasty do zębów dodaj pół łyżki produktu z chlorem i kilka kropel wody utlenionej.
  • Wymieszaj i nałóż na silikon. Możesz to zrobić ręką, załóż jednak wcześniej rękawiczkę.
  • Wysmarowany miksturą silikon przykryj papierem toaletowym i pozostaw na pół godziny.

Po upływie 30 minut zdejmij papier i umyj silikon. Zmyj zimną wodą. Mikstura wybieli przebarwienia, a chlor pomoże skutecznie pozbyć się pleśni. Pamiętaj, by nie spłukiwać go gorącą czy ciepłą wodą.

Jak wyczyścić fugi w łazience? Dodaj to do wody i nałóż na zabrudzenia

Fugi czy silikon możesz też wyczyścić przy pomocy innych produktów, które znajdziesz w swoim domu. To bezpieczne i tanie sposoby. Pomogą pozbyć się zabrudzeń i nalotu. W zależności od stopnia zabrudzenia wybierz mocniejsze lub łagodniejsze mieszanki.

  1. Soda oczyszczona. 2-3 łyżki sody wymieszaj z odrobiną wody. Tak powstałą pastę nałóż na zabrudzone fugi i pozostaw na ok. pół godziny. Po tym czasie wyszoruj je szczotką i zmyj chłodną wodą.
  2. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie. Pomoże wybielić przebarwienia, rozjaśnić fugi i silikon, a także usunąć kamień. Nałóż go przy pomocy szczoteczki i pozostaw na 15 minut. Po upływie kwadransa zmyj wodą.
  3. Pasta do zębów. Najlepiej sprawdzi się produkt o działaniu wybielającym. Wysmaruj nią silikon i fugi, a następnie wyszoruj przy pomocy szczoteczki. Spłucz wodą.
Więcej o: