Tych gatunków choinek na święta lepiej nie wybieraj. Możesz szybko pożałować zakupu

Zbliżający się wielkimi krokami grudzień oznacza początek przedświątecznej gorączki. Wiele osób decyduje się na wczesny zakup świeżego drzewka i jego udekorowanie na kilka tygodni przed świętami. Zanim kupisz żywą choinkę, sprawdź, jakich gatunków lepiej unikać, by tego nie pożałować.

Świeże drzewko to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Zielona i okazała choinka roztacza w domu piękny zapach. Niektórzy preferują sztuczne, które mogą służyć wiele lat i stać w pomieszczeniu nawet przez kilka tygodni. Inni wybierają żywe rośliny. Ważna jest nie tylko wielkość drzewka, lecz także moment, w którym je kupujemy, a przede wszystkim gatunek iglaka. Nie wszystkie bowiem sprawdzą się w domu jako ozdoby świąteczne. Których lepiej unikać i na co zwracać uwagę przed zakupem?

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Więcej podobnych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gwiazda betlejemska Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zakwitła? Sprawdź, ten sposób

Tych choinek lepiej nie kupuj przed świętami. Możesz tego pożałować

Nie każde drzewko sprawdzi się jako choinka. Szczególnie gdy decydujesz się na dość wczesny zakup i planujesz postawić ją na długo przed świętami. Tych gatunków lepiej unikaj.

  • Świerk pospolity: to najczęściej kupowane przed świętami drzewko. Charakterystyczny zapach, stosunkowo niska cena oraz giętkie i gęste gałązki sprawiają, że to wyjątkowo popularny wybór. Niestety, świerk pospolity w ciepłym domu potrafi w mgnieniu oka zrzucić wszystkie igły – czasem nawet w kilka dni choinka robi się zupełnie łysa. To drzewko lepiej kupować tuż przed Wigilią.
  • Świerk kłujący: okazałe drzewo ma ekstremalnie kłujące igły. Jeśli masz w domu zwierzęta lub małe dzieci, lepiej go unikaj. Sztywne i ostro zakończone igły sprawiają, że dekorowanie tego iglaka może być trudne.
  • Sosna pospolita (zwyczajna): choć igły sosny pospolitej utrzymują się wyjątkowo długo, a samo drzewko roztacza charakterystyczny zapach, nie jest to najlepszy wybór. Długie igły i specyficzny kształt gałęzi mogą przysparzać sporo trudności podczas dekorowania.

Prezenty na święta Jak prezent wybrać na święta dla mamy? Kreatywne propozycje

Na co zwrócić uwagę przy zakupie choinki? Przyjrzyj się tym szczegółom

Bez względu na to, czy decydujesz się na drzewko w doniczce, czy ścięte, przed zakupem żywej choinki warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim dokładnie obejrzyj roślinę i sprawdź stan igieł. Nie powinny być suche, zrudziałe czy przebarwione. Jeśli to możliwe, wyjmij drzewko z doniczki i przyjrzyj się korzeniom – szczególnie jeśli planujesz zasadzenie choinki w ogrodzie. Zdarza się bowiem, że do doniczki trafiają rośliny z przyciętą lub usuniętą bryłą korzeniową.

Po przyniesieniu choinki do domu pamiętaj, by wcześniej zahartować drzewo i nie wstawiać go z mrozu bezpośrednio do ciepłego pokoju. Nie stawiaj go w pobliżu rozkręconego kaloryfera. Zraszaj igły jak najczęściej, zadbaj też o to, by podłoże w donicy było stale wilgotne. Drzewko w doniczce nie powinno stać w domu dłużej niż 10-14 dni.

Więcej o: