W dawnych czasach nie każdy miał nazwisko. Był to przywilej szlachty, a pozostałych obowiązywały (choć nie zawsze) przydomki. Brano je od imion ojca albo profesji, którymi trudniła się rodzina. Bywa, że wpływało na to miejsce zamieszkania i wcale nie musiało chodzić o miasto, a np. ukształtowanie terenu. W przypadku szlachty nazwiska nadawano XIV wieku. Biedniejsi zyskali ten przywilej dopiero w XVIII. Mogli cieszyć się wówczas również przywilejem dziedziczenia nazwisk.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl
Pomimo tego, że wiele osób może uważać, że geneza powstawania nazwisk była skomplikowana, to w rzeczywistości nikt nie dumał przez większość czasu nad tym, jak nazwać odpowiednią osobę. Tak jak wyżej wspomniano, znaczenie miało imię ojca, zawód, rosnące w pobliżu rośliny, uformowanie terenu, a nawet posiadane zwierzęta. Co ciekawe, nawet w tych czasach często zapisujemy w telefonie obok imienia krótką notatkę dotyczącą zawodu, czy sprawy, którą mamy do danej osoby. W podobny sposób tworzono nazwiska w przeszłości.
Za pomocą pewnej strony internetowej możesz w łatwy sposób nie tylko sprawdzić skąd pochodzi twoje nazwisko, ale również ile osób je nosi. Ta strona została stworzona z pomocą Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Za pośrednictwem witryny nazwiska.ijp.pan.pl poznasz swoje korzenie, jeśli tylko wpiszesz interesującą cię frazę w białym polu. Ciekawą stroną internetową, która również przyda się np. przy tworzeniu drzew genealogicznych jest genezanazwisk.pl.