Skąd pochodzi twoje nazwisko? Jego geneza może zaskoczyć! Sprawdzenie zajmie ci tylko chwilę

Czy wiesz skąd pochodzi twoje nazwisko? Istnieje prosty sposób, aby to sprawdzić. Geneza może być zaskakująca! Szybko poznasz swoje korzenie, a wszystko za sprawą kilku kliknięć myszką. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W dawnych czasach nie każdy miał nazwisko. Był to przywilej szlachty, a pozostałych obowiązywały (choć nie zawsze) przydomki. Brano je od imion ojca albo profesji, którymi trudniła się rodzina. Bywa, że wpływało na to miejsce zamieszkania i wcale nie musiało chodzić o miasto, a np. ukształtowanie terenu. W przypadku szlachty nazwiska nadawano XIV wieku. Biedniejsi zyskali ten przywilej dopiero w XVIII. Mogli cieszyć się wówczas również przywilejem dziedziczenia nazwisk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Opozda zdecydowała się na dwuczłonowe nazwisko. "Nie dla męża"

Skąd się wzięło nazwisko? Geneza powstawania była bardzo prosta

Pomimo tego, że wiele osób może uważać, że geneza powstawania nazwisk była skomplikowana, to w rzeczywistości nikt nie dumał przez większość czasu nad tym, jak nazwać odpowiednią osobę. Tak jak wyżej wspomniano, znaczenie miało imię ojca, zawód, rosnące w pobliżu rośliny, uformowanie terenu, a nawet posiadane zwierzęta. Co ciekawe, nawet w tych czasach często zapisujemy w telefonie obok imienia krótką notatkę dotyczącą zawodu, czy sprawy, którą mamy do danej osoby. W podobny sposób tworzono nazwiska w przeszłości.

Skąd pochodzi twoje nazwisko? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić

Za pomocą pewnej strony internetowej możesz w łatwy sposób nie tylko sprawdzić skąd pochodzi twoje nazwisko, ale również ile osób je nosi. Ta strona została stworzona z pomocą Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Za pośrednictwem witryny nazwiska.ijp.pan.pl poznasz swoje korzenie, jeśli tylko wpiszesz interesującą cię frazę w białym polu. Ciekawą stroną internetową, która również przyda się np. przy tworzeniu drzew genealogicznych jest genezanazwisk.pl.

Więcej o: