Jak szybko wyczyścić fugi? Sięgnij po produkty z kuchennej szafki

Fuga jest nierozłącznym elementem wszelkich płytek i kafelków. O ile czyszczenie samych paneli nie jest trudnym zadaniem, tak fugi mogą sprawić sporo kłopotów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystko przez materiał, z którego są wykonane, a także ich umiejscowienia poniżej płytek, przez co zbiera się w nich brud oraz pleśń. W takiej sytuacji fugi najprościej odmalować lub po prostu wymienić. Po co jednak tracić czas i pieniądze, skoro w prosty sposób możemy sami przywrócić je do dawnego stanu?

Szczoteczka do zębów klasycznym wyborem

Ten trik w walce z brudnymi fugami zna chyba każdy. Wielu jednak popełnia podstawowy błąd i wyciera pastę od razu po nałożeniu. W rzeczywistości powinniśmy pozostawić ją na fugach na około godzinę. Dopiero wtedy bierzemy starą szczoteczkę i czyścimy nią fugi. Na koniec całość możemy poprawić, wycierając fugi wilgotną ściereczką.

Roztwór z cytryny

Cytryna bardzo dobrze radzi sobie z wybielaniem brudnych fug. Roztwór przygotowujemy w prosty sposób. Do szklanki zapełnionej gruboziarnistą solą wyciskamy sok z cytryny i mieszamy do momentu uzyskania jednolitego płynu. Substancję nakładamy na fugi i spłukujemy po 10 minutach. Nie posiadasz gruboziarnistej soli? Zamiast niej zmieszaj sok z cytryny gorącą wodą, zamocz w niej szczoteczkę, i w ten sposób przystąp do szorowania fug. Należy pamiętać, aby w trakcie czyszczenia woda była nadal gorąca.

Płyn do WC również do fug? Czemu nie

Płyn do czyszczenia muszli klozetowej zawiera w swoim składzie chlor, dzięki czemu idealnie nada się do wyczyszczenia brudnych fug. Wystarczy wlać do miski pół litra produktu, tyle samo wody, i gotowym roztworem wyszorować zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, że chlor to substancja żrąca. Z tego powodu przed zabiegiem powinniśmy założyć rękawiczki, oraz uchylić okna i drzwi w pomieszczeniu.

Więcej o: