Będą podwójne emerytury dla wdów w 2023 roku? "To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób"

Wdowia emerytura nie wynosi 100 procent i często nie jest korzystna. Z tego powodu wniosek o emeryturę po mężu często jest pomijany, jednak wkrótce może się to zmienić. Istnieje bowiem szansa, że podwójne emerytury dla wdów wejdą w życie. Przypominamy, dla kogo jest renta rodzinna oraz jakie zmiany w prawie są możliwe na 2023 rok.

W chwili śmierci męża wdowa ma szansę ubiegać się o rentę rodzinną. Potocznie jest ona nazywana emeryturą po mężu. Niestety, dla wielu osób jest ona po prostu niekorzystna. Istnieje bowiem konieczność zrzeknięcia się własnego świadczenia, na rzecz wdowiej emerytury. W 2023 roku może się to zmienić. Czy jest szansa na podwójną emeryturę dla seniorek?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Wdowia emerytura. Ile wynosi renta rodzinna i komu przysługuje?

Renta rodzinna, czyli comiesięczne świadczenie po zmarłym może przysługiwać najbliższym członkom rodziny. Renta rodzinna po mężu przysługuje natomiast wdowie w sytuacji, gdy zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub gdy był osobą ubezpieczoną, która spełniała warunki do przyznania emerytury lub renty. Co ciekawe, o rentę rodzinną może wnioskować więcej niż jedna osoba. W zależności od liczby wnioskujących przysługuje:

  • dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Nie tylko łyżwy i narty! Poznaj najbardziej nietypowe sporty zimowe, które możesz uprawiać Polsce Nietypowe sporty zimowe, które możesz uprawiać nawet w Polsce.

Emerytura po mężu: warunki. Gdzie i jak złożyć wniosek o rentę rodzinną?

Aby otrzymać emeryturę po mężu, należy zrezygnować z własnego świadczenia. Z tego powodu wiele osób nie składa wniosku o to świadczenie. Nie opłaca im się bowiem pobierać niepełnej kwoty, która przysługiwała zmarłemu. Jeśli jednak wdowa zdecyduje się na wdowią emeryturę, wówczas jest zobligowana do złożenia wniosku w ZUS. Wzór znajduje się tutaj.

Oprócz wniosku konieczne jest załączenie dokumentów: akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz datę śmierci współmałżonka, dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie.

co na pękającą skórę przy paznokciach Jak dbać o dłonie? Tani sposób na pękającą skórę przy paznokciach

Podwójna emerytura dla wdów jest możliwa? Lewica proponuje pewne rozwiązanie

W maju 2022 Lewica złożyła projekt obywatelski, który dotyczy dwóch emerytur, zamiast jedynie 85 procent emerytury zmarłego. Jeśli wejdzie w życie, więcej osób będzie miało szansę na to świadczenie. Jak donosi onet.pl, Lewica w oficjalnym komunikacie zaproponowała rozwiązanie polegające na tym, że wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 25 proc. renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 25 proc. swojej emerytury. W oficjalnym komunikacie Lewicy czytamy:

To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki

Na ten moment pozostaje nam jedynie czekać, projekt bowiem nadal jest w Sejmie.

Więcej o: