Kiedy można ubierać choinkę? Tradycja wskazuje na konkretny termin, ale prawda jest inna

Kiedy powinniśmy ubierać choinkę? Wiele osób postanawia przyozdabiać choinkę na początku grudnia, zdarzają się nawet domy, w których drzewko stoi już w listopadzie. Choć w sklepach możemy znaleźć świąteczne ozdoby to, żeby ubrać choinkę zgodnie z tradycją, musimy jeszcze trochę poczekać.

Magię świąt zaczynamy czuć na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Na ulicach zaczynają wówczas pojawiać się ozdoby oraz światełka, a z radia płyną świąteczne piosenki. Jednak zgodnie z tradycją powinniśmy powstrzymać się z ubieraniem choinki do wyznaczonego dnia. Jakiego? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Świąteczne bombki na choinkę. Jak wykonać je w domu?

Kiedy zgodnie z tradycją należy ubierać choinkę? Czy można zrobić to wcześniej?

Tradycja mówi o ubieraniu drzewka w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, jednak ten dzień to dla wielu osób ostatni chwila na sprzątanie oraz przygotowywanie świątecznych potraw. Czy zatem mogą zrobić to wcześniej? Kościół katolicki dopuszcza przyozdabianie drzewka tydzień przed świętami. Wiele osób decyduje się jednak na ubieranie choinki na początku grudnia, aby drzewko zdobiło dom już na Mikołajki, które wypadają 6 grudnia. 

Cud natury. Gdzie kryje się najbardziej romantyczne jezioro w Polsce Cud natury. Gdzie kryje się najbardziej romantyczne jezioro w Polsce

Tradycja ubierania choinki. Skąd się wzięła? 

Tradycja ubierania choinki w Polsce narodziła się pod koniec XVIII wieku i przybyła do nas z Niemiec. Początkowo na choince wieszano naturalne ozdoby m.in. pierniki, suszone owoce i orzechy. Tworzono także własnoręczne dekoracje z papieru, roślin, kwiatów czy bibuły. Zanim pojawiły się światełka świąteczne, na choinkach stawiano świece, które miały chronić przed urokami oraz złymi mocami. Także inne ozdoby miały swoje znaczenie. Jabłka symbolizowały biblijny owoc, a orzechy dobro oraz siłę. Łańcuch choinkowy miały wzmacniać więzi rodzinne, a gwiazda betlejemska znajdująca się na czubku choinki miała czuwać nad bezpiecznym powrotem bliskich jadących z dalekich stron do domu. 

Nie tylko łyżwy i narty! Poznaj najbardziej nietypowe sporty zimowe, które możesz uprawiać Polsce Nietypowe sporty zimowe, które możesz uprawiać nawet w Polsce.

Więcej o: