Kiedy są Andrzejki 2022? Niedługo obchodzimy również Katarzynki! Garść ciekawostek o obu świętach

Kiedy są Andrzejki? Zbliżają się wielkimi krokami. O tym świecie słyszał chyba każdy, jednak wcześniej obchodzono także inne święto - Katarzynki. Kto starał się wywróżyć sobie miłość w Andrzejki, a kto w Katarzynki? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o tych świętach.

Andrzejki to coroczne święto, podczas którego młodzi ludzie przeprowadzają wróżby, z których mają dowiedzieć się więcej o swojej przyszłości. Choć z biegiem lat wiele się zmieniło, to kilka wieków temu, jak i obecnie wróżby dotyczyły głównie sfery miłosnej. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Kiedy obchodzimy Andrzejki? Skąd wzięło się święto? 

Andrzejki obchodzimy co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się tradycja wróżb andrzejkowych. Być może pochodzi jeszcze ze starożytnej Grecji. Andrzejki wiązane są z greckim imieniem Andreas oraz słowami aner, andros oznaczających kolejno męża i mężczyznę. Niektórzy autorzy podają, że Andrzejki wywodzą się od kultu starogermańskiego boga Frejra, który był bogiem miłości oraz płodności. Natomiast pierwsze wzmianki o andrzejkach w Polsce pochodzą z 1557 roku, pisał o nich renesansowy poeta i pisarz Marcin Bielski.

W Andrzejkach nie były zabawą dla wszystkich. Kto mógł brać udział we wróżeniu? 

Wcześniej andrzejkowe wróżby były zarezerwowane dla dziewcząt szukających mężów. W Andrzejkową noc panny miały podczas wróżenia dowiedzieć się więcej na temat swojego przyszłego wybranka serca. Wróżby miały charakter indywidualny i grupowy. Do najpopularniejszych przepowiedni należało: 

  • Wróżenie ze skórki jabłka - po obraniu owocu skórę rzucano za siebie i patrzono, w jaką literę się użyła, miała być ona pierwszą w imieniu przyszłego męża dziewczyny. 
  • Ustawianie butów od ściany do progu - dziewczyna, której but pierwszy dotknie progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż. 
  • Skubanie gąsiora - dziewczyny ustawiały się wkoło wokół gąsiora. Ta, którą zwierzę skubnęło, jako pierwszą miała najszybciej wyjść za mąż. 

Andrzejki były świętem panien. Kawalerzy obchodzili Katarzynki 

Kiedy w nocy z 29 na 30 listopada panny wróżył, aby dowiedzieć się więcej o swoim przyszłym mężu, kawalerzy podobne święto obchodzili kilka dni wcześniej, w nocy z 24 na 25 listopada. Katarzynki największą popularnością cieszyły się w XVIII i XIX wieku. Wróżby nie były dla kawalerów tak samo ważne, jak dla dziewczyn, ponieważ to do nich należała decyzja o rękę, której panny będą się starać. Z czasem Katarzynki zostały wchłonięte przez popularniejsze Andrzejki.  

Więcej o: