Andrzejki to coroczne święto, podczas którego młodzi ludzie przeprowadzają wróżby, z których mają dowiedzieć się więcej o swojej przyszłości. Choć z biegiem lat wiele się zmieniło, to kilka wieków temu, jak i obecnie wróżby dotyczyły głównie sfery miłosnej.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Andrzejki obchodzimy co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się tradycja wróżb andrzejkowych. Być może pochodzi jeszcze ze starożytnej Grecji. Andrzejki wiązane są z greckim imieniem Andreas oraz słowami aner, andros oznaczających kolejno męża i mężczyznę. Niektórzy autorzy podają, że Andrzejki wywodzą się od kultu starogermańskiego boga Frejra, który był bogiem miłości oraz płodności. Natomiast pierwsze wzmianki o andrzejkach w Polsce pochodzą z 1557 roku, pisał o nich renesansowy poeta i pisarz Marcin Bielski.
Wcześniej andrzejkowe wróżby były zarezerwowane dla dziewcząt szukających mężów. W Andrzejkową noc panny miały podczas wróżenia dowiedzieć się więcej na temat swojego przyszłego wybranka serca. Wróżby miały charakter indywidualny i grupowy. Do najpopularniejszych przepowiedni należało:
Kiedy w nocy z 29 na 30 listopada panny wróżył, aby dowiedzieć się więcej o swoim przyszłym mężu, kawalerzy podobne święto obchodzili kilka dni wcześniej, w nocy z 24 na 25 listopada. Katarzynki największą popularnością cieszyły się w XVIII i XIX wieku. Wróżby nie były dla kawalerów tak samo ważne, jak dla dziewczyn, ponieważ to do nich należała decyzja o rękę, której panny będą się starać. Z czasem Katarzynki zostały wchłonięte przez popularniejsze Andrzejki.