Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie. Niektóre gatunki żyją nawet 11 tysięcy lat

Które zwierzęta żyją najdłużej? Okazuje się, że te żyjące w głębinach oceanów, ale nie tylko również na lądzie możemy spotkać długowieczne zwierzęta. Naukowcy odkryli, że na naszej planecie znajduje się "nieśmiertelne" zwierzę, które w chwili zagrożenia może cofnąć się z formy dorosłej w młodą.

Ludzie na tle innych zwierząt są długowieczne. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku średnia długość życia mężczyzny w Polsce wynosi 74,1 lat z kolei kobiet 81,9 lat. Jednak na tle tych zwierząt to niewiele. Niektóre z nich żyją nawet kilka tysięcy lat. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Żyje w ocenie i może dożyć 11 tys. lat. Wiele osób nie wie, że to zwierzę

Na szczycie listy znalazły się gąbki. Ludzie często zapominają, że są zwierzętami. Okazuje się, że to prawdziwi rekordziści. Mogą żyć wiele tysięcy lat. Według badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Aging Research Reviews jedna gąbka z gatunku Monorhaphis chuni dożyła 11 tysięcy lat. Do gąbek im daleko, ale małże także słyną ze swojej długowieczności. Małże z gatunku cyprina islandzka średnio żyją 225 lat, jednak wiele z nich dożywa 400 lat. Najstarszy przedstawiciel tego gatunku zdechł w wieku 507 lat. Poniżej znajdziesz listę siedem najdłużej żyjących zwierząt. 

  • Gąbka Monorhaphis chuni - 11 tys. lat,
  • Małż cyprina islandzka - 507 lat,
  • Rekin polarny - 392 lata,
  • Wal grenlandzki - 211 lat,
  • Karmazyn ostrooki - 205 lat,
  • Jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus - 200 lat,
  • Żółw słoniowy - 177 lat.

Kalendarz - zdjęcie ilustracyjne Czy przysługuje nam dzień wolny za święto w niedzielę? Wyjaśniamy!

Czy istnieje nieśmiertelne zwierzę? Zdaniem naukowców ta meduza może żyć w nieskończoność

Turritopsis dohrnii to meduza zamieszkująca wody Oceanu Spokojnego u wybrzeży Japonii oraz Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Hiszpanii, Włoch oraz Panamy i Florydy. Są przezroczyste z wyjątkiem czerwonej światłoczułej komórki, która znajduje się w środku nich. Te niezwykłe stworzenia mają umiejętność powrotu ze stadium płciowo dojrzałego do niedojrzałego, to dzięki temu mogą być "nieśmiertelne". W sytuacjach stresowych lub kiedy doznają urazu, mogą cofnąć się do stanu polipa i od nowa rozpocząć swój wzrost. Mogłyby tak robić w nieskończoność, jednak często padają ofiara innych zwierząt. 

Zima stulecia Tak wyglądała zima stulecia! Kataklizm, który przeszedł do historii

Więcej o: