Wyjątkowy drapieżnik widziany w lesie na Dolnym Śląsku. Nagranie wywołało wielkie poruszenie

W Nadleśnictwie Góra Śląska dokonano bardzo nietypowej obserwacji. Po lesie spacerował drapieżnik, którego nikt nie spodziewał się w tym regionie. Szacuje się, że jego populacja wynosi w Polsce zaledwie 200 osobników. O czym mowa? Dowiecie się z tego artykułu!

Od 1 stycznia 2017 roku w naszym kraju obowiązuje lista zagrożonych gatunków zwierząt. Obejmuje ona wiele gatunków zwierząt w tym kozice tatrzańskie, żubry, wilki, żbiki, tchórze stepowe, niedźwiedzie brunatne i rysie. Pod ochroną są również bobry europejskie, łasice, wydry, kruki, gawrony, sroki, żółw błotny, wąż Eskulapa czy zaskroniec rybołów.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ryś pojawił się w lesie na Dolnym Śląsku. To zwierze jest zagrożone wyginięciem

Ryś, bo o nim mowa objęty jest pełną ochroną gatunkową dopiero od roku 1995. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 stycznia 1995 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Zgodnie z tym dokumentem rysie i ich miejsca rozrodu są objęte ścisłą ochroną. Ten wielki i bardzo rzadki kot ma status gatunku bliskiego wyginięcia. Ryś wpisany został również do Czerwonej Księgi Zwierząt, a od 2019 roku w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" podjęto próbę ponownego wprowadzenia gatunku na stare miejsca bytowania.

Niesamowite wideo z Nadleśnictwa Góra Śląska. Największy kot Europy w swoim naturalnym środowisku

Kilka dni temu leśnicy z Nadleśnictwa Góra Śląska opublikowali na social mediach nagranie, na którym widać pięknego rysia, który spokojnie idzie przez las.

Nasz kolega [...] miał niezwykle rzadko spotykane szczęście zobaczenia największego kota Europy w jego naturalnym środowisku

— czytamy w opisie tego niezwykłego nagrania.

Rysie występują w północno-wschodniej części naszego kraju oraz w Karpatach. Osiągają rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego.

Więcej o: