Pierzesz pościel w ten sposób? Możesz zaszkodzić zdrowiu. To sprzyja rozwojowi bakterii

Pranie pościeli to niełatwe zadanie. Trudności przysparza szczególnie ściąganie poszew z kołder, przez co wiele osób robi to zdecydowanie za rzadko. Jednak odpowiednia regularność to nie wszystko, okazuje się bowiem, że jeden błąd może nam zaszkodzić. Jak prać pościel? Podpowiadamy.

Pranie pościeli zasadniczo nie różni się od prania odzieży czy ręczników. Jednak wiele osób popełnia błąd, który może szkodzić zdrowiu, a nawet zniszczyć poszewki czy uszkodzić pralkę. To dlatego piorąc pościel, warto pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Dzięki temu na pewno pozbędziesz się kurzu, roztoczy i bakterii, a pościel będzie czysta i świeża.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Po więcej podobnych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Jak często zmieniać i jak prać pościel? Uważaj na ten częsty błąd

Częste zmienianie pościeli i prześcieradeł jest bardzo ważne. W końcu śpimy w niej każdego dnia. W materiał wsiąka nasz pot, martwy naskórek, łój czy kurz. To sprawia, że poszewki stają się siedliskiem roztoczy i bakterii. Poszwy poduszek warto zmieniać raz w tygodniu, choć osoby zmagające się z trądzikiem czy problemami skórnymi powinny prać je nawet częściej. Podobnie prześcieradła. Poszewki kołder możesz zmieniać raz na dwa tygodnie.

Istotne jest również to, jak prać pościel. Przede wszystkim pamiętaj, by nie przeładowywać bębna. To może sprawić, że poszewki źle się upiorą, a ponadto uszkodzić pralkę. Kolejnym częstym błędem jest zbyt duża dawka detergentu. Wydaje ci się, że więcej proszku czy żelu sprawi, że rzeczy będą czystsze i lepiej wyprane? To błąd. Nadmiar środków piorących może pozostawać na włóknach, powodując podrażnienia skóry.

W jakiej temperaturze prać pościel? Ważny jest materiał

Temperatura, w jakiej pierzemy pościel, jest bardzo ważna. Zbyt niska może sprawić, że drobnoustroje, bakterie i roztocza pozostaną na poszewkach. Zbyt wysoka z kolei może uszkodzić materiał lub powodować płowienie koloru. Poszewki czy prześcieradła wykonane z bawełny możesz prać w 60 stopniach. To też najlepsza temperatura do prania pościeli. Jeśli oznaczenia na metce na to pozwalają, pościel możesz również czyścić w temperaturze 90 stopni. Te wykonane z satyny czy innych sztucznych materiałów pierz w 40 stopniach. Jedwabne poszewki z kolei możesz prać w 30 stopniach.

Więcej o: