Jak pielęgnować epipremnum złociste? Zapamiętaj te porady ogrodników! Efekt? Przepiękne liście

Jak pielęgnować epipremnum złociste? To roślina polecana osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jej uprawa nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać o tym, jakie podłoże jest dla niej odpowiednie. Kluczowe jest także przestrzeganie sposobu podlewania tej rośliny.

Epipremnum złociste to roślina z rodziny obrazkowatych, pochodząca z Wysp Towarzystwa archipelagu wysp wulkanicznych znajdujących się na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Wprowadzono ją na całym świecie z wyjątkiem Europy i Antarktydy. Mimo to jest jedną z najpopularniejszych roślin, którą znajdziemy w wielu polskich domach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Epipremnum złociste - charakterystyka rośliny. Co ją wyróżnia? 

Epipremnum złociste hodowana w domach może osiągać nawet pięć metrów, szacuje się, że w ciągu roku może urosnąć nawet pół metra. W środowisku naturalnym ta roślina osiąga jeszcze większe rozmiary. Ma duże pojedyncze silnie błyszczące liście w kształcie serca. Są zielone z charakterystycznymi plamami lub smugami w odcieniu żółtym albo jasnozielonym.

Jak pielęgnować epipremnum złociste? Jakie warunki są dla niej najkorzystniejsze? 

Epipremnum złocicte najlepiej czuje się w miejscach lekko słonecznych, gdzie światło jest rozproszone, radzi sobie także w zaciemnionych pomieszczeniach, jednak takie warunki sprawiają, że wolniej rośnie, a liście są mniej wybarwione. Ta roślina nie wymaga zimowania i można ją uprawiać cały rok, najlepsza temperatura dla niej będzie między 22 a 24 stopniami. Jaką glebę lubi najbardziej? Powinna być żyzna i przepuszczalna. Epipremnum złocicte szybko się rozrasta, jednak nie potrzebuje dużej donicy, ponieważ ma mało korzeni. Roślinę należy podlewać często niewielką ilością wody. Jeśli dostanie jej za dużo, liście zaczną żółknąć i odpadać. Z kolei, gdy wody będzie za mało, jej liście zbrązowieją. 

Więcej o: