Najdziwniejsze restauracje na świecie - czy odważysz się coś tam zamówić? Przykłady z Polski i ze świata

Najdziwniejsze restauracje na świecie mogą wprawić w osłupienie nawet tych, którzy wiele już w życiu widzieli. Posiłek pod wodą, obiad w sali szpitalnej, sedes zamiast krzesła czy zamówienia serwowane z pomocą rollercoasterów - ludzka wyobraźnia nie zna granic!

Dziwne restauracje na świecie

Dziwne restauracje na świecie zaskakują swoich gości w rozmaity sposób. Za jedną z najdziwniejszych restauracji naszego globu uchodzić może Modern Toilet Restaurant w Tajpej (Tajwan). Obecnie jest to już sieć restauracji, która doczekała się nawet swoich naśladowców. Modern Toilet Restaurant działa od 2004 roku i mieści się na trzech kondygnacjach, a wystrój lokalu przypomina łazienkę. Goście zasiadają na ozdobnych sedesach przy stolikach zrobionych z umywalek czy wanien. Jedzenie podawane jest na zastawie przypominającej pisuary czy sedesy, a potrawy stylizowane są często na ludzkie odchody.

 

Ci, dla których tego typu wizualne atrakcje są przesadą, mogą wybrać się do Dans le Noir? – jest to sieć restauracji, w których posiłki spożywa się w absolutnych ciemnościach. Pierwszy lokal tego typu otwarto w 1999 roku w Zurychu pod nazwą Blinde Kuh, zaś paryska restauracja Dans le Noir? działa od 2004 roku. Jedzenie po omacku sprawia, że wyostrzeniu ulegają zmysły smaku i węchu, dzięki czemu aromat potraw odbierany jest znacznie intensywniej.

 

Ogromną popularnością wśród nietypowych restauracji cieszy się Labassin Waterfall Restaurant. Usytuowana jest ona u stóp sztucznego wodospadu, otwarta tylko w porze lunchu, a serwuje owoce morza, ryż czosnkowy, grillowane mięsa i warzywa. W trakcie posiłku goście moczą stopy w chłodnej wodzie, a przy delektowaniu się przysmakami towarzyszy im akompaniament wodospadu.

 

Nietypowe okoliczności przyrody towarzyszą również gościom Ithaa Undersea Restaurant – pierwszej podwodnej restauracji na świecie. Lokal mieści się na Malediwach, a umiejscowiony jest na głębokości 5 metrów. Od 2004 roku jego goście mogą podczas posiłku podziwiać morski świat widoczny przez szklane ściany.

 

Zgoła odmienne doznania oferuje gościom Dinner in The Sky – belgijska sieć restauracji działających na całym świecie. Klienci i obsługa podczas posiłku znajdują się na platformie uniesionej na dużą wysokość za pomocą dźwigu.

 

Inne dziwne restauracje na świecie:

 • Chillout Ice Lounge w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – w której panuje temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza,
 • Cannibalistic Sushi w Tokio (Japonia) – gdzie sushi serwowane jest w formie organów wewnętrznych jadalnych manekinów,
 • Rollercoaster Restaurant w Wiedniu (Austria) – zamówienia składa się z pomocą tabletów, a posiłki dostarczane są rollercoasterem, łączącym kuchnię z salą,
 • Giger Bar w Chur (Szwajcaria) – część muzeum poświęconego Hansowi Rudolfowi Gigerowi, wystrój lokalu nawiązuje do scenografii znanej z filmu "Obcy",
 • Fortezza Medicea w miejscowości Volterra (Włochy) – restauracja w więzieniu o zaostrzonym rygorze,
 • Heart Attack Grill w Las Vegas (USA) – najbardziej kaloryczne i niezdrowe jedzenie na świecie serwowane przez pielęgniarki swoistego oddziału kardiologicznego,
 • Hospitalis w Rydze (Łotwa) – lokal stylizowany na salę szpitalną, kelnerki w strojach pielęgniarek,
 • Ali Barbour’s Cave Restaurant na plaży Diani (Kenia) – restauracja w jaskini,
 • El Diablo na wyspie Lanzarote (Hiszpania) – jedzenie przygotowywane jest na grillu podgrzewanym geotermalnym ciepłem wulkanu,
 • Robot Restaurant w Tokio (Japonia) – obsługą gości zajmują się roboty.

Najlepsza restauracja na świecie

A jaka jest najlepsza restauracja na świecie? Przyjmuje się, że obok gwiazdek Michelin, najbardziej miarodajnym wyznacznikiem jakości w kulinarnym świecie jest plebiscyt The World’s 50 Best Restaurants, przeprowadzany już od 20 lat. Opracowywany co roku przez ponad tysiąc ekspertów kulinarnych ranking w 2022 roku uznał za najlepszą na świecie restaurację Geranium w Kopenhadze (Dania). Od niedawna szef kuchni zdecydował się na wykreślenie mięsa z menu. Obok kuchni roślinnej serwowane są ryby i owoce morza. Zwycięstwo w rankingu uznawanym przez wielu za kontrowersyjny, pozwoliło Geranium dołączyć do grona najlepszych restauracji świata, w którym rok wcześniej znalazł się inny kopenhaski lokal, Noma.

 
Zobacz wideo 'Bramę do piekła' przypadkiem stworzyli naukowcy z ZSRR

Najdroższa restauracja na świecie

Jaka jest najdroższa restauracja na świecie? W czołówce rankingów najdroższych restauracji świata zdecydowanie najczęściej pojawia się SubliMotion, restauracja w hotelu Hard Rock na Ibizie. Jej zaletą jest nie tylko doskonałe menu degustacyjne, ale także widowiskowe pokazy zrealizowane w technologii rzeczywistości wirtualnej, które towarzyszą konsumpcji. Wśród najdroższych restauracji świata wymieniana jest także wspomniana już wcześniej usytuowana pięć metrów pod poziomem Oceanu Indyjskiego Ithaa Undersea Restaurant na Malediwach. Może tu jeść jednocześnie zaledwie 14 gości. Za jedną z najdroższych restauracji świata uchodzi również mieszcząca się w paryskim Hotelu Plaza Athénée Restaurant Le Meurice, której właścicielem jest Alain Ducasse. Jej wystrój wzorowany jest na zdobieniach paryskiego Wersalu.

 

Nietypowe restauracje Warszawa

Czy w Polsce też znajdziemy nietypowe restauracje? Warszawa gościła przez jakiś czas Dinner in the Sky, to tu powstał także projekt Dine in the Dark. Kolacja w Ciemności pojawiła się po raz pierwszy w 2014 roku w warszawskiej restauracji Borpince. Goście rozkoszują się smakiem potraw, których skład pozostaje tajemnicą do końca posiłku, pogrążeni w całkowitych ciemnościach. Do oryginalnych lokali w stolicy zaliczyć należy również Miau Cafe – pierwszą kawiarnię z kotami w Warszawie oraz Przystanek Cafe – wyjątkową kawiarnię zaaranżowaną w miejskim autobusie.

 

Nietypowe restauracje Kraków

W jakim innym polskim mieście można znaleźć nietypowe restauracje? Kraków, podobnie jak Warszawa, ma również Kocią Kawiarnię, której gospodarzami są koty. Na kulinarnej mapie Krakowa znajdziemy jednak także kawiarnię dla miłośników zwierząt, w której można napić się aromatycznego napoju w towarzystwie swojego psa – to Psikawka.

 

Na uwagę zasługują też takie lokale, jak:

 • Singer – gdzie zamiast stolików ustawiono stuletnie maszyny do szycia,
 • Pantograf Cafe – mieszcząca się w kultowym wagonie tramwajowym, z działającymi kasownikami i automatycznie otwierającymi się drzwiami,
 • William Rabbit & Co – tematem przewodnim jest Alicja w krainie czarów,
 • Dziórawy Kocioł – magiczny lokal, który polubią zwłaszcza miłośnicy Harry’ego Pottera,
 • Cafe Szafe – klubokawiarnia, w której goście siedzą we wnętrzach otwartych szaf.

Zobacz też: Największa dynia na świecie: dla rolników wyhodowanie giganta staje się ważnym celem. Sprawdź, do kogo należy rekord [ZDJĘCIA]

Więcej o: