Te skorupy z czasów PRL-u są warte krocie! Masz je w domu? Kolekcjonerzy walczą o nie na aukcjach

Szkło z czasów PRL-u można znaleźć na różnych portalach aukcyjnych. Kolekcjonerzy na potęgę skupują te stare skorupy. Powojenne patery, cukiernice, szklanki, wazony i talerze jeszcze nigdy nie były tak drogie. Zobaczcie, czy nie zalegają Wam w domu!

Na wielu aukcyjnych serwisach można znaleźć oferty kupna i sprzedaży szkła z epoki PRL-u. Niektóre z naczyń osiągają rekordowe ceny, w które aż trudno jest uwierzyć. Może jesteś posiadaczem tego typu przedmiotów, a nawet o tym nie wiesz?

Zobacz wideo Bez piasku nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy, a mamy kryzys piaskowy [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzinne pamiątki w postaci szkła z lat 70. czy 80. mogą być dość cenne. Sprawdź, czy nie zalegają ci w szafce

Szklane wazony, talerze i szklanki cieszą się obecnie ogromnym powodzeniem. Przejrzyj więc swoje szafki, strych i piwnice, ponieważ sprzedając stare skorupy, można się nieźle wzbogacić. Najdroższe kryształy z powojennego okresu kosztują na aukcjach nawet 12,5 tys. zł!

Zawrotne ceny tych przedmiotów zawdzięczamy modzie na rzeczy vintage. Kolorowe szkło, kryształowe naczynia czy wazony stanowiły obowiązkowy element dekoracji domu naszych rodziców i dziadków. Choć dla niektórych nadal są symbolem złego gustu i tandety, można spotkać je także w wielu polskich galeriach czy innych miejscach, gdzie handluje się nietuzinkową sztuką.

Moda na szkła z czasów PRL powraca. Warto sprawdzić piwnice i szafki

W słusznie minionej epoce z polskimi hutami szkła współpracowali uznani twórcy, projektanci czy wybitni artyści. Ich nieszablonowe projekty często trafiły do masowej produkcji. Szklane patery, talerzyki do ciasta, półmiski czy cukiernice były na pniu wykupywane przez Polaków. Które z nich są obecnie najcenniejsze?

Do najbardziej cenionych artystów tamtych czasów należą: Lucyna Pijaczewska, Jan Sylwester Drost oraz Eryka Trzewik-Drost. Bardzo ciekawe projekty wyszły także spod ręki absolwentów Wydziału Szkła przy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na którym wykładał Stanisław Dawski. Do szczególnie cenionych należy Zbigniew Horbowy, które dzbany i wazony są dziś szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów.

Niezwykłą popularnością cieszą się wyroby Huty Szkła Ząbkowice. Ich szklana kury osiągają dziś wartość nawet 200 zł.

Więcej o: