Już niedługo Mikołajki 2022! Kto je wymyślił i dlaczego je obchodzimy? Tych ciekawostek możesz nie znać

Kiedy Mikołajki 2022? To pytanie najczęściej zadają sobie dzieci, które nie mogą się doczekać podarków od Świętego Mikołaja. Przeczytaj nasz tekst i poznaj garść ciekawostek dotyczących tego święta. Okazuje się, że tradycja zostawiania prezentów dla dzieci sięga kilku set lat wstecz.

Zanim dzieci otrzymają prezenty od Mikołaja wieczorem 24 grudnia, to mogą liczyć na drobne podarki kilkanaście dni wcześniej. Kiedy dokładnie? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Kiedy są Mikołajki 2022? W tym roku prezenty do buta mikołaj przyniesie we wtorek

Mikołajki nazywane także dniem Świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia, w tym roku wypadają we wtorek. W ten grudniowy poranek dzieci szukają drobnych podarunków od Mikołaja. Najczęściej prezenty zostawia im w nocy, kiedy śpią tuż przy drzwiach wyjściowych w butach lub w skarpecie, a czasem uda mu się nawet wejść do pokoju dziecięcego i wsunąć podarek pod poduszkę lub zostawić go przy łóżku. Dzieci 6 grudnia najczęściej znajdują słodycze oraz małe zabawki. 

Garść ciekawostek na temat Mikołajek. Skąd wziął się wizerunek Mikołaja? 

W Mikołajki nie zawsze trzeba było chodzić do pracy. Do XIX wieku były w Polsce dniem wolnym od pracy.  Kościół Katolicki zniósł to święto w 1969 roku i od tego momentu może być wspominane przez wiernych dowolnie. Każde dziecko wyobraża sobie Mikołaja z długą siwą brodą, okularami na nosie i oczywiście w czerwonym stroju. Skąd wziął się taki wizerunek? Taki Mikołaj po raz pierwszy pojawił się w reklamie Coca-Coli w 1930 roku.

Co sprawiło, że Mikołajki zaczęły być popularne? Kto jako pierwszy obdarowywał dzieci prezentami?

W średniowieczu dramaty liturgiczne o Mikołaju stały się popularne w całej Europie. Naukowcy badający tamten okres uważa, że przed przedstawieniami dzieci były obdarowywane prezentami, stąd ma się wywodzić tradycja podkładania upominków dzieciom w nocy z 5 na 6 grudnia. Część źródeł twierdzi, że w XII wieku zakonnice ze środkowej Francji odwiedzały ubogie dzieci i zastawiały im przy drzwiach podarki, najczęściej były to orzechy i pomarańcze. 

Więcej o: