Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o tym od razu po zakupie, inaczej zgubi liście

To jeden z symboli Bożego Narodzenia. Czerwone liście poinsecji są wspaniałą świąteczną ozdobą. Niestety, zdarza się, że jeden błąd po zakupie może sprawić, iż roślina przekwitnie i je zgubi. Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Co robić, by jak najdłużej cieszyć się kwiatami?

Gwiazda betlejemska, wilczomlecz, poinsecja – to roślina, która cieszy się ogromną popularnością przed Bożym Narodzeniem. Czerwone, różowe lub żółtokremowe przysadki, czyli liście wyrastające z kwiatostanu, są jej największą ozdobą. Niestety, błędy w pielęgnacji czy niewłaściwe zabezpieczenie rośliny po zakupie sprawiają, że przekwita i gubi liście jeszcze przed świętami. Sprawdź, co robić, na co zwracać uwagę i jak pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kupujesz gwiazdę betlejemską? Uważaj na jeden błąd, przez który może stracić liście

Pierwszy i najpoważniejszy błąd często popełniany jest zaraz po zakupie. Gwiazda betlejemska jest wyjątkowo wrażliwa na zimno. Niewłaściwe zabezpieczenie podczas drogi ze sklepu i już kilka minut na mrozie wystarczą, by straciła kwiaty i ozdobne liście. Jak tego uniknąć? Owiń doniczkę z poinsecją papierem i jak najszybciej przenieś ją do domu. Pamiętaj też, by nie rozpakowywać gwiazdy betlejemskiej z zabezpieczenia zaraz po powrocie. Stopniowo ogrzej roślinę i nie stawiaj jej od razu przy kaloryferze.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Uważaj na kaloryfer i przeciągi

Odpowiednie stanowisko jest bardzo ważne do prawidłowego rozwoju poinsecji. Nie stawiaj doniczki przy kaloryferze ani nieszczelnym oknie, uważaj też na przeciągi. Zapewnij jej jednak jak największą dawkę promieni słonecznych. Latem przenieś ją w miejsce, które jest jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Jak pielęgnować i jak często podlewać gwiazdę betlejemską?

Podłoże gwiazdy betlejemskiej w okresie kwitnienia powinno być stale wilgotne. Podlewaj ją dwa razy w tygodniu, dbając jednak, by nie zalać ziemi, a korzenie nie stały w wodzie. Lepiej nawadniać podłoże częściej, ale oszczędniej. Liście przecieraj wilgotną ściereczką, możesz je też zraszać miękką wodą. Nawoź roślinę mieszanką przeznaczoną do roślin kwitnących. Gdy przekwitnie, zmniejsz częstotliwość podlewania. Na wiosnę przytnij pędy i przesadź poinsecję i nieznacznie zwiększ podlewanie.

Pamiętaj, że Wilczomlecz nadobny jest rośliną niebezpieczną dla dzieci, a także kotów i innych zwierząt domowych. W łodygach, liściach i kwiatach znajduje się trujące mleczko, które może wywoływać podrażnienia jamy ustnej, a w dużych ilościach prowadzić do poważnych zatruć. Trzymaj więc doniczkę poza zasięgiem zwierząt i dzieci.

Więcej o: