Te zimowe porządki to obowiązek! Jeśli zapomnisz o dwóch z nich, możesz zapłacić nawet 1500 złotych

Porządki na terenie posesji i przed nią to obowiązek każdego. Nie należą do najprzyjemniejszych, jednak nie są wyłącznie sprawą każdego obywatela. Policja może się tym zainteresować, a jeśli będziesz unikać dwóch z nich, możesz zapłacić karę.

W niektórych częściach Polski spadł już śnieg, a inne rejony dopiero oczekują na prawdziwą zimę. Z tego powodu warto zabrać się za zimowe porządki, które polegają nie tylko na przygotowaniach do świąt, ale i mniej przyjemnych obowiązkach. W grę wchodzi m.in. uprzątnięcie podjazdu przed domem. Z pozoru banalne czynności mogą być kontrolowane przez policję. O tych dwóch nie zapominaj!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo "Blokuj, wróć, wróć, blokuj!". Pościg jak z "GTA" lub "NFS: Most Wanted" w Brzegu

Odśnieżanie zimą jest bardzo ważne. Pamiętaj w szczególności o podjeździe przed domem

Jeśli mieszkasz w domu, prawdopodobnie masz przed domem podjazd, który może graniczyć z chodnikiem dla pieszych. Zimą, takie miejsca bywają ośnieżone, a nawet oblodzone. Opony auta mogą zostawiać tam ślady, ale buty przechodniów już niekoniecznie. W czym leży problem? Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń,  za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł. Takie działanie może zagrażać bowiem pieszym lub pojazdom, którymi kierują. Jeśli zdarzy się wypadek z naruszeniem zdrowia pieszego, możesz dodatkowo ponieść koszty odszkodowania

Mandat za wiszące pod dachem sople! Lepiej spójrz w górę, bo słono zapłacisz

Taki sam przepis obowiązuje w przypadku nieusunięcia sopli lodu z dachu. Wiszące, zaostrzone sople mogą stanowić ogromne zagrożenie. Zgodnie z przepisami, za uszkodzenie mienia, lub osoby fizycznej odpowiada ten, na którego posesji doszło do zdarzenia. Podczas zimowych porządków lepiej rozejrzyj się zatem, czy na posesji, lub przed nią, nie znajdują się obiekty, które pojawiły się pod wpływem warunków atmosferycznych i mogą zagrażać innym, ale i przyprawić cię o niemały wydatek. 

Więcej o: