Jak wybielić firanki domowymi sposobami? Wydasz tylko kilka złotych! Będą wyglądały jak nowe

Jak wybielić firanki? To pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ są wykonane z delikatnego materiału, który łatwo można uszkodzić. Podpowiadamy, w czym je namaczać, aby odzyskały swój kolor. Wyjaśniamy, w jakiej temperaturze oraz w jakim programie można prać firanki.

Firanki powinniśmy prać regularnie, najlepiej co kilka miesięcy. Kiedy jednak już się zabrudzą, warto wiedzieć, jak szybko przywrócić im nienaganną biel. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Jak wybielić firanki domowym sposobem. Cytryna, sól i ocet sprawią, że firanki znowu będą białe 

Wystarczy, że użyjesz tych trzech składników, a firanki znowu staną się białe jak śnieg. Wystarczy, że do około ośmiu litrów wody wlejesz 1/3 szklanki octu oraz trzy łyżki soli kuchennej. W powstałej mieszaninie mocz firanki przez kilka godzin. W wybieleniu firanek pomoże ci także sok z cytryny. Pamiętaj, że im więcej soku, tym efekt będzie lepszy. Materiał namaczaj w wodzie z sokiem z cytryny przez kilka godzin. Firanki nie tylko staną się czyste, ale też będą pięknie pachnieć.

Jak wybielić firanki sodą oczyszczoną? Dwa niezawodne sposoby na białe firanki

Firanki możesz wybielić przy użyciu sody oczyszczonej na dwa sposoby. Do przygotowania pierwszego z nich potrzebujesz 500 g sody oczyszczonej na 10 litrów wody. Kiedy połączysz składniki, zamocz firanki w tym roztworze na kilka godzin, a następnie wypierz je w tradycyjny sposób. Drugą opcją czyszczenia firanek przy użyciu sody, jest dodanie tego produktu do szufladki w pralce. Soda nie tylko sprawi, że firanki odzyskają utraconą biel, ale też będą miękkie w dotyku, dzięki właściwościom zmiękczającym sody. 

Jak prać firanki w prace? O tym musisz pamiętać!

Zanim wrzucisz firanki do bębna pralki, upewnij się, że nie wystają z niego żadne elementy, które mogłyby porwać materiał. Przeczytaj także instrukcję, którą producent umieścił na firance, jeśli jednak jej nie ma to żakardowe firanki, możemy prać w niskich temperaturach najlepiej w 30 lub 40 stopniach w programie tkanin delikatnych albo prania ręcznego. Dla właścicieli firanek z woalu oraz tiulu nie mamy dobrych wiadomości. Te materiały powinny być prane ręcznie. 

Więcej o: