Oplątwa ma naturalne właściwości, które pomogą ci zimą. Koniecznie ustaw ją na parapecie

Oplatwy inaczej znane jako Tillandsie najczęściej występują w lasach tropikalnych, ale coraz częściej uprawiane w domach. Hodowcy cenią je z powodu ich oryginalnej urody. Uprawa tej rośliny nie jest trudna. Podpowiadamy, jak o nią dbać i pielęgnować.

Oplątwy mogą rosnąć niemal w każdym podłożu, które może zagwarantować tej pięknej roślinie stabilność. Tillandsie posiadają rynienkowate liście, w których gromadzi się woda. To pozwala okazom przetrwać niemal w każdych warunkach.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oplatwa. Roślina, która pochłania wilgoć i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni

Te łatwe w utrzymaniu rośliny pochłaniają wilgoć i znakomicie pomagają oczyścić powietrze. Jeśli będziesz je hodował w swoim domu, raz na zawsze pozbędziesz się plam pleśni i grzybów na ścianach. Mamy również doskonałą wiadomość dla mniej doświadczonych miłośników kwiatów i leniuchów, którym nie chce się regularnie dbać o domowe rośliny.

Oplątwy praktycznie nie da się zabić, ponieważ nie ma korzeni. Niezbędną do życia wodę, pobiera przez liście i nie potrzebuje stałego i mocnego światła. Roślinę za jej egzotyczny wygląd kochają właściciele mieszkań urządzonych w nowoczesnym stylu. Często ustawiają jej pędy w szklanych filokach na minimalistycznych stojakach.

Jak pielęgnować Oplatwy? Praktyczne porady i triki

Oplatwa lubi parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Tylko podczas zimy te piękne okazy będą czuć się dobrze na parapecie okna skierowanego na południe. Roślina bardzo lubi ciepło i nie znosi przeciągów. Jako podłoże można zastosować torf wymieszany z mchem ułożony na solidnej warstwie drenażowej. Roślina nie znosi dymu z papierosów i innych zanieczyszczeń powietrza.

Odwodnienie rośliny bardzo łatwo rozpoznać, cechuje je wyginanie liści. Gdy stan ten wydaje się zagrażać uprawie, zalecamy kąpiel Oplątwy w letniej wodzie przez kilka godzin.

Więcej o: