Jaka będzie zima 2022/2023? Czy nadejdą srogie mrozy? IMGW wydało długoterminową prognozę pogody

Jaka będzie zima 2023 i co czeka nas w nadchodzącym miesiącu? W ostatnich latach zimy były dość ciepłe, a opady śniegu rzadkie. Według prognoz synoptyków w jednym miesiącu czekają nas wyższe temperatury niż zazwyczaj. Jak prezentują się przewidywania na pozostałe miesiące? Odpowiedź poznasz, czytając nasz tekst. Taka będzie pogoda na nadchodzącą zimę.

Zima zbliża się wielkimi krokami i zaczynamy zastanawiać się, czy w tym roku będzie wyjątkowo mroźna, czy wręcz przeciwnie. Przewidzenie pogody na kilka miesięcy w przód jest jednak obarczone dużą niepewnością. Jest to spowodowane ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych zjawisk meteorologicznych, ale nie tylko. Wynika to także z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń statystycznych, fizycznych oraz równań matematycznych.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jaka będzie pierwsza połowa zimy? W niektórych regionach czeka nas więcej opadów 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminową prognozę pogody obejmującą okres od grudnia bieżącego roku do marca 2023 roku. Zgodnie z przewidywaniami opady i temperatura w grudniu mają mieścić się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei w styczniu na północy Polski w województwie zachodniopomorski, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy Podlasia przewidywane są opady powyżej normy. W pozostałych regionach opady nie będą odbiegać od normy wieloletniej, także temperatura będzie oscylować wokół tej, jaką mamy w ostatnich kilkudziesięciu latach. 

Jaka będzie zima w 2023 roku. Synoptycy przewidują, że marzec będzie ciepły 

W lutym pogoda nie powinna nas zaskoczyć. Zgodnie z prognozami zarówno opady, jak i temperatura będą typowe dla tego miesiąca. Natomiast przewidywania synoptyków wskazują na to, że w marcu opady będą powyżej normy wieloletniej w całym kraju. Temperatura także ma być powyżej normy z lat 1991-2020.

Więcej o: