Zima zbliża się wielkimi krokami i zaczynamy zastanawiać się, czy w tym roku będzie wyjątkowo mroźna, czy wręcz przeciwnie. Przewidzenie pogody na kilka miesięcy w przód jest jednak obarczone dużą niepewnością. Jest to spowodowane ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych zjawisk meteorologicznych, ale nie tylko. Wynika to także z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń statystycznych, fizycznych oraz równań matematycznych.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminową prognozę pogody obejmującą okres od grudnia bieżącego roku do marca 2023 roku. Zgodnie z przewidywaniami opady i temperatura w grudniu mają mieścić się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei w styczniu na północy Polski w województwie zachodniopomorski, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy Podlasia przewidywane są opady powyżej normy. W pozostałych regionach opady nie będą odbiegać od normy wieloletniej, także temperatura będzie oscylować wokół tej, jaką mamy w ostatnich kilkudziesięciu latach.
W lutym pogoda nie powinna nas zaskoczyć. Zgodnie z prognozami zarówno opady, jak i temperatura będą typowe dla tego miesiąca. Natomiast przewidywania synoptyków wskazują na to, że w marcu opady będą powyżej normy wieloletniej w całym kraju. Temperatura także ma być powyżej normy z lat 1991-2020.