Rozliczenie podatku 2022. Od kiedy można się rozliczać? Kto może liczyć na największy zwrot podatku?

Jak będzie wyglądało rozliczenie z podatku za 2022 rok? Wyjaśniamy, od kiedy będzie można złożyć zeznanie. Dowiedź się, jak powinny to zrobić osoby, które skorzystały z ulgi dla klas średnich. Podpowiadamy, na jak wysoki zwrot podatku mogą liczyć osoby czynne zawodowo oraz emeryci.

Od 1 lipca w życie weszły zmiany w programie podatkowym Polski Ład. Jedną ze zmian było zniesienie  ulgi dla klas średnich oraz obniżenie stawki podatku z 17 na 12 procent w pierwszym przedziale skali podatkowej. Jak te zmiany wpłyną na rozliczenie podatku za 2022 rok? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy rząd żałuje wprowadzenia polskiego ładu?

Urząd Skarbowy rozliczy nas z Polskiego Ładu. Co z osobami, które skorzystały z ulgi dla klas średnich? 

Podczas rozliczana podatku za 2022 roku złożymy tylko jeden dokument mimo zmian, jakie zaszły weszły w życie 1 lipca bieżącego roku. Zeznanie podatkowe będziemy mogli składać od 15 lutego do 2 maja. Osoby, które skorzystały z ulgi dla klasy średniej, która została uchylona od lipca, nie będą musiały jej uwzględniać w rozliczeniu. "Zamiast niej podatnik obliczy podatek (od całości rocznych dochodów) według skali podatkowej, ze stawkami 12 proc., z progiem dochodowym 120 tys. zł i kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł. W przypadku wyższych dochodów stosowana będzie stawka 32 proc." - przekazało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP.

Od kiedy będzie można złożyć podatek? Ile może wynieść zwrot? 

Tak jak w ubiegłych latach dochody zostaną rozliczone w usłudze Twój e-PIT. Zeznanie będzie można zaakceptować lub edytować od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Jeśli postanowimy złożyć rozliczenie przez Twój e-PIT zwrot otrzymamy w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Z kolei składając PIT w wersji tradycyjnej, Urząd Skarbowy będzie miał trzy miesiące na przyznanie nam nadpłaconego podatku. Jak podaje dziennik "Fakt" w 2023 roku osoby pracujące mogą liczyć na zwrot w wysokości 600 złotych, a emeryci nawet 700 złotych. 

Więcej o: