Jak wyczyścić materac? Spryskaj go tą miksturą i odczekaj kilka minut. Brud i bakterie znikną

Każdej nocy w materacu pozostawiamy martwy naskórek i pot. To przyczynia się do rozwoju roztoczy, bakterii i powstawania plam. Regularna dezynfekcja i sprzątanie łóżka pozwoli uniknąć problemów z alergią i trudnymi zabrudzeniami. Zobacz, jak wyczyścić materac szybko i skutecznie.

Regularnie pierzemy poszewki i prześcieradła, wietrzymy poduszki i kołdry. Zdarza się jednak, że podczas codziennych porządków zapominamy o materacu. Po kilku latach użytkowania może w nim zgromadzić się pokaźna ilość martwego naskórka i potu. To pożywka do rozwoju bakterii i roztoczy, odpowiedzialnych za alergię, podrażnienia skóry czy nawet bóle głowy. Do wyczyszczenia materaca warto zastosować te domowe sposoby, które szybko uporają się z problemem.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić materac? Ten domowy spray pomoże pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów

Regularne wietrzenie sypialni i dokładne odkurzanie materaca to czynności, o których warto pamiętać. Pozwolą uniknąć gromadzenia się wilgoci i pozbyć się kurzu, martwego naskórka czy roztoczy. Jeśli to możliwe, kilka razy w roku pierz też pokrowiec. Raz w tygodniu warto spryskać materac środkiem dezynfekującym. Taki produkt możesz przygotować samodzielnie w domu. Będziesz potrzebować jedynie butelki ze spryskiwaczem, wody, alkoholu i olejków eterycznych, najlepiej lawendowego, eukaliptusowego, miętowego lub z drzewa herbacianego.

  • Do butelki ze spryskiwaczem wlej 4 łyżki wody i 4 łyżki alkoholu – może być zwykła wódka lub spirytus.
  • Dodaj kilka kropel olejku eterycznego i energicznie wstrząśnij butelką, by wymieszać składniki.
  • Spryskaj materac i pozostaw do wyschnięcia. Po kilku minutach dokładnie odkurz łóżko.

Jak wyprać materac? Posyp go sodą oczyszczoną, a będzie jak nowy

Regularna dezynfekcja materaca to nie wszystko. Warto też pamiętać o praniu. Dzięki temu materac będzie czysty i służył zdecydowanie dłużej. W sklepach kupisz wiele produktów przeznaczonych do prania, ale równie skutecznie plam pozbędziesz się przy pomocy domowych sposobów. Potrzebujesz jedynie sody oczyszczonej, która pomoże pozbyć się plam i brzydkiego zapachu.

  1. Pranie na sucho: jedno lub dwa opakowania sody oczyszczonej wysyp równomiernie na materac. Proszek wetrzyj w większe zabrudzenia. Pozostaw na co najmniej godzinę. Na koniec odkurz dokładnie.
  2. Pranie na mokro: Opakowanie sody oczyszczonej wsyp do miseczki. Dodawaj stopniowo wodę, aż powstanie dość gęsta pasta. Nałóż ją na plamy, wetrzyj przy pomocy szczotki lub gąbki i pozostaw do wyschnięcia. Po kilku godzinach usuń sodę, a resztki odkurz.
Więcej o: