Czym jest adwent i kiedy się zaczyna? Wszystko, co chcesz wiedzieć o wielkim oczekiwaniu na Święta

Kiedy zaczyna się adwent 2022? Czym jest adwent i co oznacza? Zazwyczaj zaczyna się na przełomie listopada i grudnia, jednak dokładna data co roku się zmienia. Tłumaczymy, na czym polega ten wyjątkowy czas oczekiwań. Wyjaśniamy też, czym są roraty.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, jednak zanim wierni będą świętować przybycie Jezusa na świat czeka ich okres adwentu. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o tym czasie w Kościele Katolickim.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Kiedy zaczyna się adwent 2022? Czym jest adwent i ile trwa? 

W tym roku adwent rozpoczął się w niedzielę 27 listopada i potrwa do wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Jest to okres, który rozpoczyna się cztery niedziele przed 24 grudnia. Zazwyczaj pierwszy dzień adwentu przypada między 27 listopada a 3 grudnia. Jest to czas, w którym wierni Kościoła Katolickiego oczekują na przyjście Jezusa Chrystusa. Cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie to czas na refleksje oraz duchowe przygotowanie się na powitanie Chrystusa.  

Co oznacza adwent i dlaczego w tym okresie duchowni noszą fioletowe szaty? 

Adwent z łaciny adventus oznacza przyjście. Kolorem dominującym w tym okresie jest fioletowy, wówczas kapłani zakładają do mszy szaty w tej barwie, a ołtarz jest nakryty obrusem w tym kolorze. Fiolet jest kolorem symbolizującym wcielenie Chrystusa. Kolor ten powstaje z połączenia niebieskiego i czerwieni symbolizujących kolejno element ziemski i duchowy. Podczas adwentu są odprawiane nabożeństwa adwentowe.

Roraty - co to za msze? Jaka jest tradycja? 

Roraty to msze ku czci Maryi odprawiane w czasie adwentu. Upamiętniają przyjęcia przez nią nowiny od archanioła Gabriela, zwiastującego, że zostanie matką Syna Bożego. Roraty sa odprawiane przed lub o wschodzie słońca, jednak współcześnie msza ta jest odprawiana często w godzinach wieczornych. Podczas mszy zapalanie świecy nazywanej roratką, która symbolizuje Maryję. Część dzieci uczestniczących w roratach przynosi do kościołów z lampionami, które często samodzielnie przygotowały. Zgodnie z tradycją msza rozpoczyna się tylko przy świetle z lampionów. 

Więcej o: