Spójrz na ręce i sprawdź. Ta pamiątka z czasów ewolucji pochodzi od lemurów! 15 proc. osób jej nie ma

Ślady ewolucji, to m.in. kość ogonowa i wyrostek robaczkowy. Są nam niepotrzebne, ale świadczą o tym, jak zmieniało się ludzkie ciało. Dowodem na to jest też mięsień, który świadczy o pochodzeniu od małp, a nawet lemurów. Sprawdź, czy go posiadasz.

Wiemy doskonale, że ewolucja miała miejsce. Do bezpośrednich dowodów należą dane paleontologiczne, m.in. świadectwa kopalne, takie jak skamieniałości i odciski skalne organizmów, ale też żywe skamieniałości oraz wnioski z bezpośrednich obserwacji zmian ewolucyjnych. Dowody na ewolucje możemy zaobserwować również na własnym ciele. Ten mięsień również o tym świadczy.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna macica to szanse, nadzieje i kontrowersje. Ektogeneza namiesza bardziej niż aborcja?

Oznaki ewolucji, o których możesz nie wiedzieć. Nie tylko kość ogonowa

Dowodów na ewolucję można szukać w rozmieszczeniu organizmów na świecie, składnikach chemicznych, kodach genetycznych, ale i w tym, jak wygląda człowiek. Niemal każdy z nas posiada takie elementy, które już teraz możemy uznać za niepotrzebne. Co warto wiedzieć, na poprzednich etapach ewolucji były nam niezbędne. Co do nich zaliczamy?

  • Kość ogonowa
  • Zęby mądrości
  • Wyrostek robaczkowy
  • Mięśnie przy uszach
  • Mięsień przywłosowy

Istotny jest też jeszcze jeden mięsień, który 15 proc. osób nadal zachowało.

Znak po ewolucji na ręku. Nie każdy go ma! Jak to sprawdzić?

Dowód na to, że lemur był naszym przodkiem, jak podaje national geographic, to specyficzny mięsień na ręku. Mieści się po zewnętrznej stronie nadgarstka, przy miękkiej części dłoni. Jest charakterystyczny przede wszystkim u małp, poruszających się na czterech łapach. Oznacza to, że mięsień był nam potrzebny jeszcze zanim zaczęliśmy w pełni poruszać się na dwóch kończynach. Dziś jest tylko pozostałością po ewolucji - podobnie jak mięśnie uszu czy kość ogonowa. Badania mówią, że już 15 proc. osób go nie posiada.

ślady po ewolucji/gazeta.plślady po ewolucji/gazeta.pl gazeta.pl

Więcej o: