Zielone lodowce często wzbudzają wiele zdziwienia. Na pewno kojarzysz te białe lub jasnoniebieskie. Okazuje się jednak, że mogą one mieć także zielono barwę. Co więcej, zagadka ich koloru, została rozwiązana naukowo. Sprawdź, dlaczego niektóre lodowce są zielone.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Czy wiesz, jak powstają lodowce? Okazuje się, że powstają ze śniegu. Dzięki rekordowo niskim temperaturom, sporej wilgotności powietrza oraz pod wpływem ciśnienia, warstwy białego puchu zmniejszają swoją objętość i zaczynają krystalizować. Tak właśnie powstają lodowce. Formują się one także w miejscach, gdzie śnieg może swobodnie i przez długi czas się gromadzić. Zjawisko naturalne tworzy ogromne góry lodowe o białym lub jasnoniebieskim kolorze. Lodowce potrafią także osiągać pokaźne rozmiary. Niektóre z nich spokojnie mogłyby pokryć powierzchnię niektórych krajów. Jak się okazuje, niektóre lodowce mogą być nawet zielone.
Lodowce najczęściej mają kolor biały lub jasnoniebieski. Okazuje się jednak, ze wiele z nich ma również zieloną barwę. Pierwsze doniesienia o takich egzemplarzach, odnotowano już na początku XX wieku. Zielone lodowce były widziane przez marynarzy i odkrywców i od lat wzbudzały ciekawość naukowców. Dziś podejrzewają oni, że za taką barwą stoi tlenek żelaza. Związek chemiczny został hipotezą po tym, jak australijscy badacze, odkryli spore ilości żelaza w szelfie lodowym na Antarktydzie. Naukowcy sądzą także, że zielone lodowce mogą być jego źródłem, nawet dla całych oceanów. Sprawdź także, jak ważną rolę odgrywają kryle na Antarktyce, w naszym poprzednim artykule.