Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Wiele osób robi to w złym momencie. Efektem jest rozczarowanie

Kiedy dodawać warzywa do rosołu? To jedne z pytań, które zadajemy sobie zwykle wtedy, gdy zabieramy się za przygotowywanie tej zupy. Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd podczas gotowania, który może skutkować niesmacznym i mętnym wywarem. Efektem jest rozczarowanie nad garnkiem zupy.

Choć rosół to podstawa, jego przygotowanie może być prawdziwym wyzwaniem. Zdarza się, że nawet doświadczone osoby nie radzą sobie z gotowaniem bulionu. Mętna, pozbawiona smaku i koloru zupa pełna rozgotowanych jarzyn szybko ląduje w koszu. Co robić, by tego uniknąć?

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Garnek - zdjęcie ilustracyjne Wsypujesz sól do garnka przed zagotowaniem się wody? Nie wolno tego robić!

Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Wiele osób robi to w złym momencie

Zdarzyło ci się wrzucić mięso i warzywa do garnka, zalać je wrzątkiem, posolić, postawić na kuchence i gotować przez 2 godziny na dużym ogniu? Jeśli tak, to prawdopodobnie zupa nie sprostała oczekiwaniom. Powodem jest masa popełnionych błędów. Pamiętaj, że mięso zawsze powinno być zalane zimną wodą i gotowane przez ok. 2 godziny na niewielkim ogniu. Kiedy dodawać warzywa do rosołu? Najlepiej w ostatniej godzinie lub mniej więcej w połowie gotowania – tak, by nie gotowały się dłużej niż półtorej godziny. Dzięki temu zdążą zmięknąć i oddać smak i aromat, ale nie rozpadną się w garnku. Nie musisz ich obierać, wystarczy, że porządnie wyszorujesz je szczotką do jarzyn, by pozbyć się zanieczyszczeń.

Jakie warzywa do rosołu nadają się najlepiej? Podstawą jest marchewka (odpowiedzialna za kolor i słodycz wywaru), korzeń pietruszki (zrównoważy smak), por (nada ostrości), opalona nad palnikiem lub ogniem cebula (odpowiada za kolor i aromat), a także seler (nada zupie korzenny aromat) i liście pietruszki. Częstym dodatkiem są również goździki, imbir, pomidor czy kapusta włoska. Kluczowa jest odpowiednia równowaga. Na 5 litrów wywaru w zupełności wystarczą dwie duże marchewki, dwa mniejsze korzenie pietruszki i kawałki pora oraz selera.

Jak ugotować rosół? Wlej szklankę do gotującego się rosołu. Dzięki temu wyjdzie idealny

Kiedy solić rosół? Co robić, by nie zmętniał?

By wywar nie zmętniał, pamiętaj, by przed dodaniem warzyw pozbyć się szumowin i piany, która wytworzyła się w trakcie gotowania mięsa. Gotuj rosół powoli, na niewielkim ogniu. Dopiero gdy będzie gotowy, dopraw go solą. Zbyt wczesne dodanie tej przyprawy może sprawić, że zupa będzie przesolona.

Więcej o: