Nie tylko Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu. Poznaj mniej znane dni, które są równie ważne

Boże Narodzenie to pierwsze święto, jakie przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad uroczystościami w grudniu. Okazuje się, że w innych kulturach grudzień także jest miesiącem, w którym wypadają ważne święta. Dla wielu osób są one bardzo ważne jak nie najważniejsze. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się jakie święto w grudniu obchodzą Irańczycy, Hindusi, Japończycy i Żydzi.

W Szwecji świętem obchodzonym w grudniu jest Dzień Świętej Łucji. Wypada on 13 grudnia i upamiętnia szwedzką patronkę św. Łucji z Syrakuz. W tym dniu odbywają się pochody dzieci, które są ubrane w białe stroje, a przewodzi im dziewczynka nosząca wianek z zapalonymi świecami. A jakie święta obchodzimy w krajach spoza Europy? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Jakie święta obchodzimy w grudniu? Bodhi Day w Japonii i Pancha Ganapati w Indiach 

8 grudnia Japończycy obchodzą Bodhi Day, jest to dzień, w którym Siddhartha Gautama znany jako Budda osiągnął oświecenie poprzez medytację. Słowo Bodhi oznacza oświecenie lub przebudzenie. W tym dniu Japończycy skupiają się na medytacji oraz umieszczają w swoich domach posągi Buddy, a także  dekorują figowce kolorowymi światełkami. Z kolei w Indiach od 21 do 25 grudnia trwa Pancha Ganapati to festiwal ku czci Ganeśy. Jest to alternatywa dla Bożego Narodzenia, święto to powstało w 1985 roku. Pancha Ganapati to święto, podczas którego rodziny oddają się duchowej praktyce mającej usunąć błędy z przeszłości i błogosławić nowe plany.

Święta na Bliskim Wschodzie - Yalda i Chanuka. Co to za uroczystości? 

Yalda to święto Irańczyków, ale nie tylko. Obchodzą je także kraje dawnej Persji m.in. Afganistan, Tadżykistan czy  Azerbejdżan. W tym roku Yalda wypada 21 grudnia. W tym dniu Irańczycy odwiedzają się w domach, najczęściej gromadzą się u najstarszego członka rodziny i świętują zakończenie jesieni oraz rozpoczęcie zimy. Podczas tego święta organizuje się biesiady, słucha muzyki, tańczy oraz czyta wiersze, najczęściej są to utwory Hafiza. Natomiast Żydzi obchodzą w grudniu Chanukę, to święto trwa siedem dni i w tym roku rozpocznie się w niedzielę, 18 grudnia i potrwa do poniedziałku, 26 grudnia. Chanuka upamiętnia poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Podczas tego święta każdego dnia zapalana jest jedna świeczka na chanukowym świeczniku. 

Zielone lodowce Dlaczego niektóre lodowce są zielone? Odpowiedź może być zaskakująca

Więcej o: