W Szwecji świętem obchodzonym w grudniu jest Dzień Świętej Łucji. Wypada on 13 grudnia i upamiętnia szwedzką patronkę św. Łucji z Syrakuz. W tym dniu odbywają się pochody dzieci, które są ubrane w białe stroje, a przewodzi im dziewczynka nosząca wianek z zapalonymi świecami. A jakie święta obchodzimy w krajach spoza Europy?
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
8 grudnia Japończycy obchodzą Bodhi Day, jest to dzień, w którym Siddhartha Gautama znany jako Budda osiągnął oświecenie poprzez medytację. Słowo Bodhi oznacza oświecenie lub przebudzenie. W tym dniu Japończycy skupiają się na medytacji oraz umieszczają w swoich domach posągi Buddy, a także dekorują figowce kolorowymi światełkami. Z kolei w Indiach od 21 do 25 grudnia trwa Pancha Ganapati to festiwal ku czci Ganeśy. Jest to alternatywa dla Bożego Narodzenia, święto to powstało w 1985 roku. Pancha Ganapati to święto, podczas którego rodziny oddają się duchowej praktyce mającej usunąć błędy z przeszłości i błogosławić nowe plany.
Yalda to święto Irańczyków, ale nie tylko. Obchodzą je także kraje dawnej Persji m.in. Afganistan, Tadżykistan czy Azerbejdżan. W tym roku Yalda wypada 21 grudnia. W tym dniu Irańczycy odwiedzają się w domach, najczęściej gromadzą się u najstarszego członka rodziny i świętują zakończenie jesieni oraz rozpoczęcie zimy. Podczas tego święta organizuje się biesiady, słucha muzyki, tańczy oraz czyta wiersze, najczęściej są to utwory Hafiza. Natomiast Żydzi obchodzą w grudniu Chanukę, to święto trwa siedem dni i w tym roku rozpocznie się w niedzielę, 18 grudnia i potrwa do poniedziałku, 26 grudnia. Chanuka upamiętnia poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Podczas tego święta każdego dnia zapalana jest jedna świeczka na chanukowym świeczniku.