Jak pielęgnować zwartnicę? Ten trik ogrodnika sprawi, że będzie rosła jeszcze piękniejsza

Jak pielęgnować zwartnicę? To piękna roślinach o wielu odmianach kolorystycznych. Bardzo często jest ona kupowana w okresie świąt Bożego Narodzenia, jako ozdoba świątecznego stołu. Dowiedz się, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować zwartnicę, aby mogła zachwycić twoich gości.

Wiele osób decyduje się na zakup zwartnicy, ze względu na piękno i długą żywotność kwiatu. Roślina jest jeszcze chętniej kupowana w okresie świątecznym, szczególnie przez osoby, którym nie przypadła do gustu gwiazda betlejemska. Nie jest trudna w pielęgnacji, dlatego nawet nowicjusze powinni sobie z nią poradzić. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować zwartnicę? Jaką kupić i czego potrzebuje?

Jeśli chcesz, aby zwartnica cieszyła twoje oczy jak najdłużej, najlepiej kupić ją w cebulkach. Pamiętaj jednak, żeby jeszcze w sklepie dokładnie obejrzeć egzemplarze, którymi się interesujesz. Nie mogą mieć one żadnych plam ani uszkodzeń. Cebulki zwartnicy posadź w przepuszczalnej i żyznej glebie, na przykład takiej do kwiatów doniczkowych. Roślina, świetnie poradzi sobie ustawiona na parapecie w twoim mieszkaniu, nawet tuż nad kaloryferami. Nie musisz się martwić o wilgotność, powietrza, jednak zadbaj o to, aby roślinie było jak najcieplej. Minimalna odpowiednia dla niej temperatura to 18 stopni Celsjusza. 

Jak pielęgnować zwartnicę? Kiedy zacząć ją podlewać?

Jeśli zostały kupione cebulki zwartnicy, po kilku dniach będzie można zauważyć pędy kwiatowe. Mniej więcej po miesiącu, roślina zacznie kwitnąć. Podlewanie jednak trzeba rozpocząć już, kiedy pojawią się pierwsze pędy kwiatowe. Na tym etapie należy zadbać, tylko aby ziemia była stale lekko wilgotna. Kiedy natomiast pojawią się pierwsze pąki kwiatów, częstotliwość podlewania trzeba odpowiednio zwiększyć. Uważaj jednak, aby nie zalać rośliny. To również moment, w którym można pomyśleć o nawozach dla zwartnicy. Pamiętaj także, aby kwiat podlewać wyłącznie od dołu. Wodę wlewaj tylko do podstawki, aby cebulka nie zaczęła gnić.

Więcej o: