Inflacja oraz kryzys energetyczny skłaniają Polaków do szukania oszczędności. Lepiej nie robić tego kosztem zdrowia i zakręcać ogrzewanie. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz zaoszczędzić, jeśli korzystasz z kuchenki gazowej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl
Pamiętaj, aby dobierać garnki odpowiednie do wielkości palnika. Większe z nich ustawiaj na dużych palnikach, z kolei mniejsze na tych małych. Jeśli będziesz ustawiać niewielkie garnki na dużych palnikach, to gaz będzie uciekać, gotowanie będzie trwać dłużej, a rachunki będą wyższe. Ważne jest także, aby gaz równomiernie podgrzewał garnek lub patelnię od spodu. Pamięta także, aby gotować pod przykrywką, wówczas skrócisz czas gotowania. Jeśli regularnie gotujesz, a wcześniej nie używałeś pokrywek do garnków, to jeśli zaczniesz to robić i możesz zużyć nawet do 30 proc. gazu mniej. Nie gotuj także całego czajnika wody, tylko tyle ile jej potrzebujesz. Wyłączaj gaz od razu po tym, kiedy woda się zagotuje, dalsze podgrzewanie czajka spowoduje tylko wzrost twoich rachunków.
Z dodatku do gazu mogą skorzystać osoby, które wcześniej zgłosiły do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków sposób ogrzewania gospodarstwa domowego. Dopłatę w wysokości 500 złotych może otrzymać każde gospodarstwo domowe, które ogrzewane jest za pomocą kotła gazowego zasilanego skroplonym gazel LPG. Świadczenie mogą uzyskać gospodarstwa domowe zamieszkujące domy indywidualne, budynki wielolokalowe ze wspólną kotłownią oraz lokale korzystające z lokalnych sieci ciepłowniczych. Wniosek o dopłatę do gazu należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta i złożyć go do samorządu. Dokument można także składać przez internet, wchodząc na ten portal. Czas na składanie wniosku mija 30 listopada bieżącego roku.