Wniosek o zamrożenie cen prądu. Do kiedy, gdzie i kto może go złożyć? Progi finansowe są decydujące

Zamrożenie cen prądu 2023. Do kiedy można złożyć wniosek? To ogromna szansa na realne zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych lub firm. Oświadczenie należy złożyć w konkretnym miejscu, przednio spełniając określone warunki. Czy można zrobić to online i kto nie może otrzymać takiej formy pomocy? Wyjaśniamy.

Zbliża się nowy rok. To idealny czas na złożenie wniosku o zamrożenie cen prądu. Podpowiemy ci do kiedy złożyć wniosek, gdzie możesz to zrobić oraz kto dokładnie może skorzystać. Najważniejsze co musisz wiedzieć, to, w której spółce energetycznej rozlicza się twoje gospodarstwo domowe. Sprawdź, jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Zamrożenie cen prądu 2023. Jak i gdzie złożyć wniosek? Obowiązują progi

W zależności od rocznego zużycia prądu obowiązują inne progi, uprawniające do złożenia wniosku:

  • Do 2 tys. kWh zużycia rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh zużycia rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 tys. kWh zużycia rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Warto pamiętać także, że jeśli odbiorca obniży zużycia prądu pomiędzy początkiem października a końcem grudnia, o co najmniej 10% w porównaniu z poprzednim rokiem, wtedy dostawca prądu, zobowiązany jest dać upust na cenę prądu równą 10% kosztów energii w okresie od października 2022 do grudnia 2023. Wniosek o zamrożenie cen prądu, możesz znaleźć na stronie spółki energetycznej, w której się rozliczasz. 

Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu? Lepiej mieć już wniosek w pdf

Kiedy znajdziesz już odpowiednie oświadczenia na stronie spółki, wystarczy do tylko wypełnić. Następnie wniosek należy złożyć w spółce energetycznej, w której się rozliczasz. Jeśli natomiast chodzi o to do kiedy należy wysłać odpowiednie dokumenty, to pamiętaj, że należy to zrobić najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. 

Wniosek o zamrożenie cen prądu. Oświadczenie możesz wysłać online

Kiedy ściągniesz już odpowiednie dokumenty, masz trzy drogi złożenia wniosku. Możesz zrobić to osobiście w spółce energetycznej, w której się rozliczasz, wysłać oświadczenie pocztą lub zrobić to online przez ePUAP przy pomocy profilu zaufanego. 

Więcej o: