Pokrój w kostkę, wrzuć na patelnię i zalej wodą. Przypalenia znikną w mgnieniu oka

Zaschnięte i spalone resztki jedzenia i tłuszczu to częsty, ale też trudny do usunięcia problem. Tego typu wpadka może przytrafić się każdemu. Jak wyczyścić przypalony garnek? Jak pozbyć się spalenizny z patelni? Pomogą te sprawdzone triki.

Niedokładne czy nieregularne czyszczenie garnków i patelni prowadzi do powstawania plam na spodzie. Z kolei chwila nieuwagi może sprawić, że na dnie naczynia pozostanie przypalona warstwa. Szorowanie drucianą szczotką czy metalową gąbką to kiepski pomysł. Na szczęście istnieją prostsze sposoby, które w mgnieniu oka rozprawią się z tymi trudnymi zabrudzeniami.

Zobacz wideo Nie wiesz jak poradzić sobie z przypalonymi blachami? Przetestuj naszą pastę do czyszczenia

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek lub spód patelni? Wsyp na dno pół szklanki tej przyprawy

Chwila nieuwagi wystarczy, by podczas gotowania na dnie garnka czy patelni pojawiła się warstwa przypalonej potrawy. Im szybciej zadziałasz, tym łatwiej będzie się jej pozbyć. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy, że zalejesz naczynie gorącą wodą i pozostawisz na kilka godzin. Co, jeśli problem jest poważniejszy? Sięgnij po sól. Ta przyprawa sprawdzi się zarówno do czyszczenia garnków ze stali nierdzewnej, naczyń żeliwnych, jak i patelni z powłoką teflonową. Lepiej nie sięgaj po nią do czyszczenia naczyń z powłoką ceramiczną.

  • Na dno patelni lub garnka wysyp równą warstwą pół szklanki soli. Zalej szklanką ciepłej wody.
  • Pozostaw na kilka godzin lub zagotuj i odstaw na godzinę.
  • Przy pomocy drewnianej łopatki usuń rozmiękłe resztki. Wyszoruj dno gąbką z płynem do mycia naczyń. Przypalenia powinny zniknąć.

Innym kuchennym produktem, który doskonale radzi sobie z przypaleniami, jest soda oczyszczona. Nie sięgaj po nią, jeśli masz naczynia aluminiowe. Postępuj podobnie jak w przypadku soli.

Jak wyczyścić przypaloną patelnię? Niecodzienne sztuczki pomogą pozbyć się zabrudzeń

Nie tylko sól czy soda oczyszczona pomogą pozbyć się przypaleń. Choć te triki mogą brzmieć dziwnie, są jednak skuteczne.

  1. Seler naciowy. Pokrój dwie lub trzy łodygi selera naciowego w kostkę. Wsyp na przypaloną patelnię, wlej pół szklanki wody i zacznij podgrzewać. Po ok. 4 minutach zdejmij patelnię z gazu. Gdy przestygnie, wyrzuć seler, a spód wyszoruj gąbką z płynem do mycia naczyń.
  2. Folia aluminiowa. Zwiń kawałek folii w kulkę. Tak przygotowanym "zmywakiem" zacznij szorować ślady spalenizny. Wcześniej zwilż naczynie wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Więcej o: