Czym wybielić firanki? Namocz je w produkcie z apteki! Wydasz tylko 5 zł, a zachwycą cię czystością

Jak wybielić firanki? To pytanie zadaj obie coraz więcej osób, nic dziwnego. Wielkimi krokami zbliżają się święta, a wraz z nim czas porządków. Podpowiadamy, po jakie produkty warto sięgnąć, aby firanki były śnieżnobiałe oraz jak należy je prawidłowo prać.

Jeśli chcesz, aby twoje firanki służyły ci przez lata, musisz pamiętać o regularnym praniu oraz wybielaniu. Najlepiej robić to raz na kilka miesięcy, a jeśli dojdzie do zabrudzeń, czy zachlapań warto niezwłocznie pozbyć się ich z materiału.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Jak wybielić firanki? Podpowiadamy, użyj tych produktów, a nie zniszczysz materiału 

Jeśli twoje franki są wykonane z naturalnego materiału np. lnu lub bawełny to, zamiast wrzucać je do pralki lepiej będzie wyprać je ręcznie. Podobnie należy postępować w przypadku tych wykonanych z tiulu lub woalu. Przed praniem firanek warto na kilka godzin zamoczyć je w wodzie z dodatkiem produktów, które najprawdopodobniej masz już w domu. W odzyskaniu bieli firanek pomoże ci: 

  • ocet,
  • aspiryna,
  • proszek do pieczenia,
  • sól.

Czym wybielić firanki? Roztwory wody i tych produktów sprawią, że odzyskają świeżość

Przy wybielaniu firanek warto sięgnąć po sól oraz ocet. Wystarczy, że do dużej miski wlejesz osiem litrów wody oraz dodasz 1/3 szklanki octu i trzy łyżki soli kuchennej. Namaczaj w roztworze firanki przez kilka godzin. Po takiej kąpieli odzyskają świeżość i nie będą się elektryzować. Do prania firanek możesz także użyć proszku do pieczenia. Do miski z pięcioma litrami wody dodaj opakowanie proszku i pozostaw na kilka godzin. Jeśli masz pod ręką aspirynę, ją również z powodzeniem możesz wykorzystać do czyszczenia firanek. Kosztuje ok. 5 złotych i sprawdzi się idealnie! Rozpuść w pięciu litrach wody pięć tabletek leku i zanurz w niej franki, po kilku godzinach w takiej kąpieli znowu staną się śnieżnobiałe.  

Jak prać firanki? O czym pamiętać, zanim wrzucisz je do pralki? 

Jeśli twoje firanki są wykonane z tworzywa sztucznego zamiast prac je ręcznie, możesz je wyprać w pralce. Jak to zrobić, aby ich nie zniszczyć. Po pierwsze sprawdź, czy z bębna nie wystają żadne elementy, które mogłyby uszkodzić materiał. Następnie wrzuć franki do pralki i ustaw program do tkanin delikatnych albo prania ręcznego. Pamiętaj, także o ustawieniu dobrej temperatury. Najlepiej ustawić ja na 30 lub 40 stopni.  

Więcej o: