Wybuchł największy aktywny wulkan świata! Rzeki lawy i tony popiołu robią upiorne wrażenie

Po prawie 40 latach doszło do erupcji największego aktywnego wulkanu świata - Mauna Loa na Hawajach. Do zdarzenia doszło tuż przed północą w niedzielę, 27 listopada 2022 roku. Sytuacja jest stale monitorowana, a sieć obiegły przerażające zdjęcia tego zjawiska.

Po raz pierwszy od 1984 roku obudził się wulkan Mauna Loa na Hawajach. Do zdarzenia doszło tuż przed północą w niedzielę, 27 listopada 2022 roku. Jak informuje agencja Reutera największy na świecie aktywny wulkan, zakończył najdłuższy w zarejestrowanej historii okres stagnacji.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybuchł wulkan Mauna Loa. To największy aktywny wulkan na świecie

Nocne niebo nad największą wyspą Hawajów zaświeciło się piekielną czerwienią, a jasna, gorąca lawa wytrysnęła ze szczytu wulkanu około 23:30 czasu lokalnego.

Zdaniem Służb Geologicznych USA jak na razie lawa jest zamknięta w obrębie szczytu i nie zagraża Hawajczykom mieszkającym u stóp Mauna Loa. Służby ostrzegają jednak przed gazami wulkanicznymi i popiołem, który unosi się w powietrzu. Wszystkie osoby chore, stare lub słabe powinny zostać w domach, aby uniknąć wdychania toksycznych cząstek. Pozostali mieszkańcy wyspy powinni zakryć usta i nos maską.

 

Mauna Loa. Wulkan obudził się po 38 latach

Mauna Loa zajmuje ponad połowę hawajskiej wyspy. Jest to najwyższy wulkan tarczowy na świecie. Wznosi się na wysokość 4170 m n.p.n., ale kolejne 4975 metrów góry jest po powierzchnią wody. W sumie jego wysokość to aż 9145 metrów.

Na wyspie otwarto dwa ośrodki zarządzania kryzysowego, a także przygotowano schrony. Przypomniano jednocześnie, że podczas ostatnich wybuchów - w  marcu i kwietniu 1984 roku, lawa dotarła na odległość ok. 8 km od największego miasta wyspy.

Więcej o: