Schowaj to do portfela. Ta piękna tradycja sprawi, że będziesz bogaty i szczęśliwy cały rok

Tradycyjnego karpia na wigilijnym stole nie może zabraknąć w żadnym domu. Chowanie w portfelu łuski karpia jest bardzo popularną tradycją bożonarodzeniową w Polsce. Dlaczego robimy tak od wieków i co symbolizuje łuska karpia? Odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj koniecznie!

Tradycje z różnych regionów Polski nakazują przyrządzać karpia na wiele sposobów. Karp po śląsku, po góralsku, smażony w dzwonkach, po żydowsku i w galarecie. Mimo że przepisy są różne, mają wspólny mianownik. Zawsze rybę należy najpierw oczyścić a łuski schować do portfela.

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten stary zwyczaj sprawi, że cały rok będziesz bogaty. O co chodzi?

Na początku XX wieku karp był najbardziej popularny w kuchni żydowskiej, a w XX leciu międzywojennym był jedną z wielu ryb słodkowodnych, które wówczas się jadło w Wigilię Bożego Narodzenia. Karpia wypromował tak naprawdę Hilary Minc, powojenny minister przemysłu, minister przemysłu i handlu, wicepremier ds. gospodarczych. Od 1947 roku reklamował tę smaczną rybę hasłem "Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce". Polacy chętnie na to przystali, tym bardziej że karp był wtedy jedyną łatwo dostępną rybą w naszym kraju. W ten sposób karp stał się symbolem Bożego Narodzenia.

Moda na PRL - kryształy warte fortunę. Zdjęcie ilustracyjne Te skorupy z czasów PRL-u są warte krocie! Masz je w domu?

Wigilijne tradycje. Co zrobić z łuską karpia?

Karp odgrywa znaczącą rolę w polskiej kulturze i historii. Jest symbolem obfitości, płodności i szczęścia.

Śnieg (zdjęcie ilustracyjne) To będzie zima stulecia? Znamy prognozy na zima 2022/2023

Świąteczna tradycja mówi, że usunięte w Wigilię łuski należy schować do portfela. Mają one znacznie przyczynić się do powodzenia finansowego przez cały kolejny rok. Karpiowe łuski są również formą podarunku dla bliskich i dalekich krewnych oraz przyjaciół. W niektórych rejonach Polski umieszcza się je na zewnątrz okien lub drzwi albo zawiesza na ścianach. Ma to przynosić szczęście mieszkańcom budynku.

Więcej o: