Jak dbać o wełniane swetry? Pamiętaj o tych trzech zasadach, a będą służyć latami!

O te wyjątkowe swetry trzeba bardzo dbać, inaczej łatwo je zniszczyć. Zdecydowanie potrzebują specjalnego prania i suszenia. Oto trzy proste zasady dbania o wełniane swetry.

Naturalne materiały typu wełna, moher, czy alpaka są niesamowicie komfortowe w noszeniu, a także wytrzymałe. Mogą posłużyć całymi latami! Jednak należy o nie odpowiednio zadbać, ponieważ mają zupełnie inne wymagania niż ubrania z materiałów syntetycznych. Czyszczenie wełnianego swetra może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste. Wełna jest miękką i delikatną tkaniną, więc należy ją postępować w odpowiedni sposób, aby zapobiec uszkodzeniu. Oto kilka wskazówek, jak wyczyścić wełniany sweter.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bardzo delikatnie pranie ręczne. Swetrów nie pierzemy w pralce!

Po pierwsze, przed praniem swetra należy przeczytać informacje o jego czyszczeniu, które znajdują się na metce. Jeśli metka zaleca czyszczenie chemiczne, zaleca się wykonanie tego zadania w profesjonalnym zakładzie pralniczym. W przeciwnym razie można wyczyścić wełniany sweter w domu, jednak nie w pralce, ponieważ wełna kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury i intensywnego wirowania. Po drugie, najbezpieczniej będzie wyprać go ręcznie. Sweter należy zanurzyć w chłodnej wodzie z delikatnym detergentem. Następnie delikatnie wycisnąć, a dalej wypłukać w czystej wodzie. Nie należy go szorować ani wyciskać, ponieważ może to uszkodzić sweter. Możemy za to odcisnąć lekko wodę za pomocą zwykłego ręcznika.

Suszenie na płasko. Kluczowe jest też przechowywanie

Po trzecie po wypłukaniu swetra należy go delikatnie rozciągnąć na płasko i pozostawić, aby wysechł. Nie powinno się go suszyć w suszarce bębnowej lub wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto warto pamiętać, aby nie prasować wełny, ponieważ może to zepsuć jej wygląd. Regularne czyszczenie i odświeżanie swetra pomoże mu zachować swoją miękkość i jakość na dłużej. Pamiętajmy, że wełniane swetry najlepiej jest trzymać złożone w szufladzie, bo powieszone na wieszaku szybko "wyciągną się" w miejscach na ramionach. Wełna jest przysmakiem dla moli, dlatego  profilaktycznie warto umieścić saszetkę odstraszającą je w szafie lub szufladzie. 

Więcej o: