Rozpuść łyżkę w szklance ciepłej wody i przetrzyj listwy podłogowe. Będą lśniły jak nowe

O listwy przypodłogowe, tak jak i o podłogę, warto dbać w odpowiedni sposób. Często jednak zapominamy o nich podczas porządków domowych. Regularne odkurzanie i wycieranie zabrudzeń pomoże zachować je w dobrej kondycji. Zobacz, jak to zrobić.

Podczas codziennych porządków często zapominamy o listwach podłogowych. A to również na nich osadza się kurz i brud. Nieodpowiednie czyszczenie, tak jak i zapominanie o tym elemencie, może znacząco pogorszyć wygląd listew czy sztukaterii. By zadbać o ich kondycję, będziesz potrzebować jedynie ściereczki i kilku produktów, które już zapewne masz w domu.

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym i jak czyścić listwy przypodłogowe, by ich nie uszkodzić? Trzy sprawdzone sposoby

Kurzu, który zbiera się często grubą warstwą na listwach podłogowych, nie zauważamy na pierwszy rzut oka. To dlatego warto choć raz w tygodniu odkurzyć je i przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą. Zdarza się jednak, że sama woda nie wystarczy, by usunąć zabrudzenia i przywrócić im dawny wygląd. Wtedy warto listwy podłogowe umyć domową miksturą. Możesz ją przygotować na kilka sposobów.

  • Płyn do mycia naczyń: wystarczy kilka kropel dodanych do wody.
  • Płyn do mycia podłóg: rozpuść w wodzie porcję zalecaną przez producenta.
  • Płyn do płukania: łyżkę lub dwie rozpuść w szklance wody, dodaj kilka kropel soku z cytryny.

Tak przygotowanymi mieszankami przetrzyj listwy przypodłogowe i sztukaterie. Wybierz miękką ściereczkę, by nie zarysować powierzchni. Przed wycieraniem porządnie odsącz szmatkę z wody. Listwy drewniane po umyciu koniecznie wytrzyj do sucha czystą ścierką. Brud zniknie, a listwy będą jak nowe.

Czyszczenie listew podłogowych. O czym warto pamiętać?

Przed myciem pamiętaj, by odkurzyć listwy. Możesz do tego wykorzystać odkurzacz, sięgnij jednak po odpowiednią końcówkę, która nie pozostawi rys na powierzchni. Kurz możesz usunąć też miotełką czy ściereczką z mikrofibry. Wybieraj ścierki i ręczniki wykonane z miękkich materiałów, a jeśli do czyszczenia wybierasz gąbkę, rób to jej miękką stroną. Nie pozostawiaj nadmiaru wody, drewniane elementy zawsze wycieraj do sucha. Trudno dostępne zakamarki możesz wyszorować przy pomocy patyczków kosmetycznych czy wacików.

Więcej o: