Prawidłowa wilgotność powietrza w domu. Jeśli przekroczy ten próg, sięgnij po osuszacz powietrza

Prawidłowa wilgotność w domu jest kluczowa dla naszego zdrowia. Podpowiadamy, ile powinna wynosić wilgotność powietrza w zależności od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Dowiedz się także, czym jest osuszacz powietrza i kiedy należy z niego skorzystać.

Za wysoka wilgotność powietrza prowadzi do powstawania pleśni na ścianach, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może prowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego oraz alergii. Jednak za niska ilość wody w powietrzu także nie jest zdrowa dla naszego organizmu i prowadzi do drapania w gardle oraz rozwoju infekcji. Jaka zatem powinna być odpowiednia wilgotność? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jaka wilgotność w mieszkaniu jest odpowiednia? Jest zależna od temperatury

Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 do 60 procent. Ważna jest również temperatura w pomieszczeniach. Jeśli wynosi od 19 do 20 stopni, to najlepiej, aby wilgotność była na poziomie 55-60 stopni. Jeśli jest odrobinę cieplej i temperatura wynosi od 21 do 22 stopni, to odpowiednia wilgotność będzie na poziomie 40- 45 procent. Jak sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu lub domu panuje odpowiednią wilgotność? Służy do tego higrometr, który kupisz już za kilkanaście złotych w sklepie z elektroniką. Warto zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie także mierzyć temperaturę powietrza. Wówczas będziemy mogli dostosować wilgotność w domu do panującej w nim temperatury.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w sypialni? Sprawdź i ciesz się doskonałym snem 

O prawidłową wilgotność powietrza powinniśmy zadać szczególnie w sypialni. W tym pomieszczeniu zazwyczaj panuje niższa temperatura niż w pozostałych częściach domu. Wynika to z tego, że spać powinniśmy w pokojach, gdzie jest nieco niższa temperatura najlepiej, żeby wynosiła od 18 do 20 stopni. Przy takiej temperaturze odpowiednia wilgotność powietrza powinna oscylować między 50 a 60 procentami. 

Osuszacz powietrza - co to jest? Kiedy po niego sięgnąć?

Jeśli borykasz się z problemem nadmiernej wilgoci, to warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jest to urządzenie, które pochłania nadmierną wilgoć w pomieszczeniach. Dostępne są osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne. Kupno osuszacza powietrza to wydatek w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Więcej o: