Pielęgnacja draceny. Jak prawidłowo o nią dbać? Niezbędne informacje dla posiadaczy dwóch gatunków

Dracena obrzeżona i dracena wonna to popularne rośliny doniczkowe, które ożywią każdą przestrzeń. Mogą osiągać imponujące rozmiary, jednak trzeba pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Jak pielęgnować dracenę? Podpowiadamy, jaka temperatura będzie dla nich najlepsza oraz jak często należy je podlewać.

Wybór roślin doniczkowych jest wyjątkowo obszerny, jednak wiele z nich wymagają od właścicieli wiele uwagi. Dracena to roślina, która świetnie sprawdzi się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Sprawdź, jak prawidłowo o nią dbać.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Dracena obrzeżona zachwyca swoim wyjątkowym "pióropuszem". Jak o nią dbać? 

Dracena obrzeżona to roślina z rodziny szparagowatych. Możemy ją znaleźć w wielu polskich domach, gdzie jest hodowana w doniczkach, do Europy przybyła z Afryki, a dokładnie z Madagaskaru skąd pochodzi. Roślina ta ma wąskie i ostre liście tworzące wąski pióropusz, a w naturalnym środowisku może przekroczyć nawet trzy metry, ta hodowana w domach wyrasta najwyżej do wysokości dwóch metrów. Najczęściej występuje w jednej z trzech odmian Bicolor, Tricolor i Colorama. Roślina ta najlepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie latem temperatura wynosi od 20 do 25 stopni, natomiast zimą nie może być niższa niż 13 stopni. Jak ją pielęgnować? Należy podlewać ją obficie i często. W okresie letnim nawet codziennie, a zimą raz lub dwa razy w tygodniu. 

Dracena wonna - charakterystyka rośliny. Czym wyróżnia się na tle innych roślin? 

Dracena wonna naturalnie występuje w Afryce w wilgotnych lasach tropikalnych. Jest także często uprawiana w doniczkach. Hodowana w domach osiąga do dwóch metrów wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są szerokie zielone liście, które mogą przypominać liście kukurydzy. Osiągają imponujące rozmiary, bo dochodzą nawet do metra długości. 

Dracena fragrans - jak ją uprawiać? O tym powinien wiedzieć każdy jej właściciel

Dracena najlepiej będzie się czuła w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi od 18 do 24 stopni. Lubi także miejsca, które są dobrze oświetlone. Latem powinna być podlewana dwa do trzech razy w tygodniu natomiast zimą nieco rzadziej, co około 10 dni. Co dwa tygodnie warto także ją nawozić produktem ze zwiększoną ilością mikroelementów oraz potasu. Warto posadzić ją w żyznej i nieprzepuszczalnej glebie. To zapewni jej idealne warunki do wzrostu. 

Więcej o: