Kontrolerzy w polskich domach. Za posiadanie tych urządzeń możesz słono zapłacić

Już niedługo obywatele mogą spodziewać się kontroli w domach. Posiadanie tych urządzeń może skutkować mandatem, jeśli zaniechaliśmy pewnych czynności. Kwota jest wysoka, a unikanie odpowiedzialności może przynieść jeszcze gorszy efekt. O co dokładnie chodzi?

21 kwietnia 2005 roku została przyjęta ustawa o opłatach abonamentowych. Od tej pory istnieje obowiązek uiszczania regularnych, miesięcznych opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Niestety, nie każdy tego przestrzega. W 2023 roku zmienią się zasady, wedle których może grozić ci wysoka kara.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Kontrole w domach i abonament za RTV. Zmiany przepisów w 2023 roku

W związku z tym, że wielu Polaków i wiele Polek nie uiszcza zapłaty radiowo-telewizyjnej, w 2023 roku mogą spodziewać się kontroli w domach. Poczta Polska wyśle specjalnych funkcjonariuszy, którzy zweryfikują, czy posiadasz odbiornik radiowo-telewizyjny. Dodatkowo opłaty już wzrosły, a zaległe nieuiszczone opłaty mogą skutkować bardzo wysokim mandatem.

Potrawy, które postarzają Czy wiesz, które jedzenie postarza? Te produkty omijaj z daleka

Ile wynosi opłata za abonament radiowo-telewizyjny? Już wprowadzono zmiany

Jak czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej, nowa kwota została ustalona Ogłoszeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w dniu 25 maja 2022 r. Dotyczy ona stawek kwotowych opłat abonamentowych na rok kalendarzowy 2023 i jest to:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Świąteczny prezent Jak zrobić kokardę ze wstążki? Zapakuj pięknie prezent na święta

Mandat za nieopłacanie abonamentu. Ile wyniesie od 1. stycznia 2023?

W związku ze zwiększeniem opłaty za abonent w górę od stycznia 2023 r. grzywna wynosić będzie: w przypadku radioodbiornika 261 zł; w przypadku telewizora lub telewizora i radioodbiornika 819 zł.

Poczta Polska zachęca do wcześniejszej wpłaty. Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2022 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Wytyczne w sprawie wykonywania kontroli w domach znajdziesz tutaj.

Więcej o: