Kontrolerzy w polskich domach. Za posiadanie tych urządzeń możesz słono zapłacić

Już niedługo obywatele mogą spodziewać się kontroli w domach. Posiadanie tych urządzeń może skutkować mandatem, jeśli zaniechaliśmy pewnych czynności. Kwota jest wysoka, a unikanie odpowiedzialności może przynieść jeszcze gorszy efekt. O co dokładnie chodzi?

21 kwietnia 2005 roku została przyjęta ustawa o opłatach abonamentowych. Od tej pory istnieje obowiązek uiszczania regularnych, miesięcznych opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Niestety, nie każdy tego przestrzega. W 2023 roku zmienią się zasady, wedle których może grozić ci wysoka kara.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Kontrole w domach i abonament za RTV. Zmiany przepisów w 2023 roku

W związku z tym, że wielu Polaków i wiele Polek nie uiszcza zapłaty radiowo-telewizyjnej, w 2023 roku mogą spodziewać się kontroli w domach. Poczta Polska wyśle specjalnych funkcjonariuszy, którzy zweryfikują, czy posiadasz odbiornik radiowo-telewizyjny. Dodatkowo opłaty już wzrosły, a zaległe nieuiszczone opłaty mogą skutkować bardzo wysokim mandatem.

Ile wynosi opłata za abonament radiowo-telewizyjny? Już wprowadzono zmiany

Jak czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej, nowa kwota została ustalona Ogłoszeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w dniu 25 maja 2022 r. Dotyczy ona stawek kwotowych opłat abonamentowych na rok kalendarzowy 2023 i jest to:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Mandat za nieopłacanie abonamentu. Ile wyniesie od 1. stycznia 2023?

W związku ze zwiększeniem opłaty za abonent w górę od stycznia 2023 r. grzywna wynosić będzie: w przypadku radioodbiornika 261 zł; w przypadku telewizora lub telewizora i radioodbiornika 819 zł.

Poczta Polska zachęca do wcześniejszej wpłaty. Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2022 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Wytyczne w sprawie wykonywania kontroli w domach znajdziesz tutaj.

Więcej o: